10 soovitust suveks, et sügisele lisakilodega mitte vastu minna
10 soovitust suveks, et sügisele lisakilodega mitte vastu minna

Suvi on kohe ukse ees ning paratamatult on see aeg, mil ollakse rutiinist rohkem väljas ja ka toitumise osas võetakse nii öelda vabamalt. Grillitakse rohkem, käiakse puhkusereisidel ja saadakse rohkem erinevaid maitseelamusi, süüakse rohkem jäätist, käiakse rohkem väljas söömas, juuakse rohkem jahutavaid kokteile (ei mõtle siinkohal kindlasti alkoholi). Tihtipeale pannakse suveks ka treeningklubide lepingud pausile ning jõusaalid on üsnagi tühjad. Ning lõppkokkuvõttes avastataksegi sügisel, et nii mõnigi lisakilo on ligi hiilinud. Ja ega siis ainult kaalunumber pole see, mis märku annab, kui toitumine ei ole päris vajadustele vastav ja täisväärtuslik. Sellest annab kindlasti aimu ka enesetunne ja energiatase. Selleks, et suvi kõige selle osas võimalikult valutult üle elada, annan sulle järgnevad soovitused:

1. Ära jäta toidukordi vahele

Sellega hoiad ära liigsed veresuhkru kõikumised ning isude tekkimise. Kui sööd regulaarselt, on palju kergem teha paremaid valikuid ning mitte haarata energiarikaste, rasvaste ja suhkrurohkete toitude järele. Eraldi tahaksin välja tuua ka hommikusöögi olulisuse, sest kui selle söömata jätad, on suure tõenäosusega päeval ja õhtul isud ja suur nälg ning tervist toetavate valikute tegemine päris keeruline.

2. Kui õhtul on tulemas üritus, ära söö seepärast päeval vähem

Sageli püütakse päeval „kaloreid kokku hoida“ ning seetõttu süüakse vähem, kuid nii oled üritusele/koosviibimisele jõudes jube näljane ja söödki üle. Võimalusel söö just enne üritust kodus kõht täis ning siis on palju lihtsam teha paremaid valikuid ning jääda mõistlike koguste juurde.

3. Järgi taldrikureeglit, eine olgu tasakaalus

Isegi, kui Sa ei järgi mingit kava või retsepti, püüa alati süüa tasakaalus eined, mis tähendab, et seal oleks esindatud nii süsivesikud, valgud kui rasvad. Hea viis seda teha, on järgida taldrikureeglit – veerand taldrikust olgu rasva- ja valguallika all (nt kala, liha, piimatooted, muna, tofu), veerand tärkliserikkama köögivilja või teravilja all (nt kartul, makaronid, riis, tatar jms) ning pool taldrikust olgu erinevad köögiviljad.

4. Tarbi võimalikult palju köögivilju

Kui tahadki võtta rohkem grill-liha, tõsta taldrikule ka ohtralt salatit ja grillitud köögivilju. Võimalusel söö enne kõike muud ära väike portsjon salatit, sest see aitab stabiliseerida veresuhkru taset, täita kõhtu ning toiduga mitte liialdada.

5. Enneta janu

Ära jäta vee joomist unarusse, et ei tekiks vedelikupuudus. Nii ei ole ohtu, et ajad janu näljaga segamini. Karastusjookide asemel eelista puhast vett, soovi korral saad seda maitsestada marjade, kurgiviilu, sidruni, mündi või laimiga. Suvel on väga hea valik ka jäätee, mille saad valmistada mõnest meelepärasest puuvilja- või taimeteest.

6. Maitsesta ise liha

Grillimiseks tee võimalusel alati ise lihale marinaad, sest poodides saadavate toodete marinaadides on väga palju peidetud kaloreid, soola ja lisaaineid. Kasuta keefirit või jogurtit, karrit, ürte, mustikaid, soja, tsitruselisi, virsikuid, mett, paprikapulbrit, sibulat, äädikat või muud meelepärast. Võimalusi on tohutult palju, lase vaid fantaasial lennata.

7. Vali grillimiseks väherasvased tooted

Eelista sealihale rohkem kana ja kala, taimse variandina on ka tofu grillimiseks hea – nende valikutega saad toidust vähem küllastunud rasvu ning enamasti on need ka energiavaesemad.

8. Grilli köögivilju

Liha ja kala pole ainsad, mida grillida saab – grilli seeni, paprikat, suvikõrvitsat, sibulat, baklažaani, tomateid. Need on väga maitsvad ja nende energiatihedus on madal, mis tähendab, et neid saab süüa rohkem, ilma, et saaksid toidust liigselt energiat.

9. Maiustuste asemel eelista puuvilju ja marju

Suvi on suurepärane aeg, mis annab meile imelisi puuvilju ja marju. Kasuta võimalust ja naudi neid maitseid ning kostita keha erinevate vitamiinide ja antioksüdantidega.

10. Liigu võimalikult palju värskes õhus

Käi jalutamas, sõida rattaga, uju, jookse, käi matkal. Kasuta seda sooja aastaaega ära ja viibi võimalikult palju väljas.

Kuidas sinul suvel toitumise ja liikumisega on? Kas jätkad tavapärases rutiinis või paned suveks oma harjumused pausile? Jaga oma nippe või mõtteid, mida sina suvel toitumise puhul järgid või kuidas toimetad!