kaalu-langetamine-6-olulist-pohjust-miks-see-ei-onnestuKaalu langetamine - 6 olulist põhjust, miks see ei õnnestu

Oleks vaja kaalu langetada – see on mõte, mis on ilmselt vähemalt iga teise Eesti inimese peast läbi käinud. On ju uuringud näidanud, et üle 50% meie riigi täiskasvanutest on ülekaalulised või rasvunud. Selline statistika on väga murettekitav, sest kahjuks ei ole see aastate jooksul kuidagi näidanud paranemisemärke. Ülekaal ei piira vaid riidevalikuid poes, vaid mõjutab nii meie füüsilise, vaimse, emotsionaalse kui sotsiaalse heaolu seisundit ehk kogu meie üldist tervist. Ülekaaluga võitlemiseks on tänapäeval palju erinevaid võimalusi. On erinevaid dieete, toitumiskavasid, toitumisnõustaja teenuseid, samuti tehakse Tervise Arengu Instituudi poolt teavitustööd ja viiakse läbi kampaaniaid, tutvustatakse toidupüramiidi ja taldrikureeglit. Kuid miks meil siis sageli ikkagi ei õnnestu kaalu langetamine ja tuleb võidelda ülekaalulisuse epideemiaga? Toon alljärgnevalt välja kuus põhjust, mis minu arvates takistavad kaalu langetamist.

1. Valearusaamad kaalulangetusest

Kõigepealt algab asi sellest, et kui mõeldakse kaalulangetuse peale, siis seostub see paljudel inimestel vaid keedukana ja köögiviljade söömisega. Eks leidubki väga piiravaid ja ühekülgseid dieete, kuid need ei ole tegelikult kõige õigem moodus kaalu langetamiseks. Samuti arvatakse, et sel ajal on piiratud väljas söömise võimalused, seltskonnaüritustel osalemine ning tuleb loobuda kõikidest oma lemmiktoitudest. Tegelikult aga ei pea see sugugi nii olema ning pole tarvis langeda äärmustesse ja endale kõik ära keelata.

Mitmekülgselt ja tasakaalustatult peaks toituma igaüks, kaalu langetamisel tuleks lihtsalt jälgida, et päeva jooksul kulutatud energia ületaks toidust saadavat energia hulka. Teisisõnu tuleb tekitada energiadefitsiit ning see võiks olla maksimaalselt 500-600 kcal, olenevalt kehakaalust. Oma lemmiktoitudest ei pea sugugi loobuma, sest pea kõike saab teha ka tervislikumas võtmes. Nii on näiteks ka meie toitumiskavas kananagitsaid, burgereid, pitsasid, pastaroogi, friikartuleid, kooke ning erinevaid muid magustoite. Lisaks ei ole ka mingi probleem, kui mõnikord käia sünnipäevadel või muudel seltskonnaüritustel ning süüa veidi rohkem või võtta vahel eine mõnest kiirtoidukohast. Tuleb lihtsalt meeles pidada, et pole määrava tähtsusega see, mida Sa sööd ühel õhtul nädalas, vaid see, mida Sa sööd sel nädalal ülejäänud toidukordadel. Oluline on tasakaal, mitmekülgsus ja järjepidevus.

2. Suhtume kui millessegi ajutisse

Just järjepidevus on teine asi, millega probleeme on. Kui inimest kimbutab ülekaal ja ta võtab vastu otsuse hakata kaalu langetama, siis sageli ollakse arvamusel, et tuleb pidada mõnda aega dieeti ja siis ongi kõik justkui hästi. Ning seejuures oodatakse tavaliselt ka kiireid tulemusi. Just sellepärast valitakse tihti meetodiks mõni ekstreemne ja piirav kiirdieet. Ja isegi kui sellega suudetakse paari kuuga hulga kilosid alla võtta, siis mis edasi? Üldiselt naastakse oma tavapäraste toitumisharjumuste juurde ja kõik kaotatud kilod tulevad tagasi ning tihti rohkemgi veel.

Seega määrab palju suhtumine. Tuleb mõista, et ülekaalu on põhjustanud vale elustiil ja toitumisharjumused ning kui soovime püsivaid tulemusi, tuleb sisse viia ka püsivad muutused. Jah, me ei pea lõpmatuseni kaloridefitsiidiga sööma, kuid meie üldised toitumisharjumused peavad muutuma. Just seetõttu tulekski valida kaalulangetamiseks selline meetod, mida on lihtsam omaks võtta. Liialt äärmustesse langevad meetodid ei ole jätkusuutlikud, sest inimene ei suuda end jäädavalt rangetesse raamidesse suruda. Tuleb hoopis hoida toidulaud võimalikult mitmekesine ning tekitada tervislik energiadefitsiit, mis tagab kaalulangetuse maksimaalselt 0,5-1 kg nädalas. Oluline on leida enda jaoks sobiv tasakaal, et kogu protsess oleks võimalikult lihtne ning sellest saaks kujuneda uus elustiil.

3. Pole mõjuvat põhjust

Kolmas põhjus, miks kaalu langetamine ei õnnestu, on minu arvates see, et meid ajendavad tegutsema soovid, mis ei tule meie enda seest või mis pole meie jaoks tegelikult tähtsad. Tihti on inimestel unistused ja eesmärgid, mis tegelikult ei kuulugi neile, vaid kellelegi teisele, näiteks emale, ämmale, elukaaslasele. Keegi ütleb Sulle midagi ja Sa justkui võtad selle omaks. Kaalu ei peaks langetama seetõttu, et ema nii arvab või seepärast, et elukaaslasele rohkem meeldida, seda tuleks ikka teha eelkõige iseenda pärast. Lisaks on väga levinud see, et tahetakse olla kellegi moodi. Vaadatakse näitlejaid, modelle, sotsiaalmeedia staare, sõbrannasid, võrreldakse end nendega ja tahetakse olla nende moodi. Tuleb aga meeles pidada, et iga inimene on unikaalne ja me ei pea kellelegi teisele sarnanema. Peame olema iseenda moodi, end sellisena aktsepteerima ja armastama.

Lisaks välimusele on tegelikult oluline veel üks asi, millele noored inimesed sageli ei mõtle – see on tervis. Tänapäeval on nii palju nn elustiilihaigusi, mis tulenevadki just ülekaalust ja rasvumisest. Sageli ongi probleem selles, et me õpime hindama midagi alles siis, kui oleme selle kaotanud. Ja tervisega just nii ongi. Terve inimene ei mõtle sellele, et ülekaal võib lõpuks kaasa tuua nii diabeedi, kõrgvererõhutõve kui muud südame-veresoonkonnahaigused. Kuid paraku, kui probleem on käes, ei saa me olla kindlad, et see on tagasipööratav. Seetõttu me peaksime rohkem hindama head tervist ja oma keha. Kui me ülekaalu tõttu oma põlveliigesed hävitame, siis me ei saa uusi. Selles elus on meile kasutada antud vaid üks keha ja meie kohustus peaks olema selle eest võimalikult hästi hoolitseda.

Seetõttu on tähtis läbi mõelda, miks Sa tahad kaalu langetada. Pead leidma enda seest üles need tõelised põhjused, mis on Sulle päriselt olulised ja neid oma eesmärkide nimel pingutades alati meeles pidama. Ainult nii saad Sa olla edukas.

4. Meil ei ole endaga piisavalt head suhet

Järgmine põhjus on see, et sageli pole meil endaga piisavalt head suhet. See, kui edukalt meil kaalu langetamine sujub, on väga suures sõltuvuses sellest, milline on meie vaimne seisund, kuidas me iseendasse suhtume ja kuidas me end hindame. Kui ennast armastad, tahad endale head ja seeläbi teed ka palju lihtsamalt enda jaoks õigeid valikuid. Ja see tegelikult puudutab nii toitu kui kõike muud.

Sageli on paljudel inimestel toiduga ebaterve suhe ja see tuleneb eelkõige toidu sidumisest oma emotsioonidega, raskematel juhtudel võib olla tegemist ka söömishäiretega. Emotsionaalne söömine on probleemiks paljudele inimestele ja sellest ei ole lihtne vabaneda. Sellistel puhkudel omistatakse toidule valet tähendust ning see pole sel juhul kehale kütuseks, vaid toidame sellega oma emotsioone. Probleemi saab hakata lahendama alles siis, kui ollakse vaimselt heas seisukorras, mis tähendab, et tuleb tegeleda tõeliste põhjustega, mis panevad meid emotsioone toiduga siduma. Alles siis, kui oleme need sisemised probleemid lahendanud, saame iseendaga hästi läbi ja soovime endale head, saame olla tulemuslikud ka kaalulangetamises.

5. Korraga liialt suured muutused

Järgmine põhjus, miks kaalu langetamine sageli ei õnnestu, on see, et me oleme liiga kärsitud, ootame kiireid tulemusi ning seetõttu astume korraga liialt suuri samme. Kui tuleb pähe mõte kaalu langetada, tehakse kannapööre ja muudetakse üleöö kogu oma toitumist ning sageli hakatakse veel lisaks ka kõvasti trenni tegema. Kuid iga muutus on tegelikult esialgu keeruline, sest see sunnib meid väljuma oma mugavustsoonist. Ning üldjuhul ei ole inimene võimeline üleöö muutma kõiki oma harjumusi, vähemalt mitte jäädavalt. Seetõttu on oluline aru saada, et me ei pea lähenema asjale põhimõttel „kõik või mitte midagi“. Püsivaid muutusi luuakse tegelikult sammhaaval. Sest mida suuremad muutused korraga on, seda ebamugavamasse olukorda me end paneme ning seetõttu hakkame paratamatult mõtlema, kuidas sellest põgeneda või millal see läbi saab.

Võttes asja rahulikult, viies sisse muutusi ja luues uusi harjumusi mõtestatult ja sellesse süvenenult, anname endale aega uus olukord omaks võtta ja siis tasapisi edasi liikuda. Lõpuks jõuab palju kaugemale see, kes liigub küll tasa ja väikeste sammudega, kuid teeb seda järjepidevalt, kui see, kes astub suured sammud, kuid keerab siis mõne aja pärast otsa ringi.

6. Loobume liiga kergelt ja kahtleme endas

Ja viimase, kuid väga olulise põhjusena, miks me ei suuda kaalu langetada, tooksin ma välja selle, et me kahtleme liialt ja loobume kergelt. Tihtipeale me kahtleme endas juba enne alustamist. Arvame, et ei saa hakkama ja me pole selleks võimelised ning kahtlused saadavad meid kogu meie teekonnal. Nendest tuleb lahti saada! Tuleb püüda suurendada eneseusku ja mitte lasta kahtlustel end kõigutada. Kahtlemine võtab meilt palju võimalusi, sest me lihtsalt loome endale peas illusiooni millestki, mida pole olnud ja milles me ei saa kindlad olla, et nii läheks. Kahtlused tapavad rohkem unistusi, kui läbikukkumised seda iial teha saaksid. Ning minu arvates ei tee mingites asjades ebaõnnetumine meid kohe läbikukkujateks. Läbikukkujad oleme alles siis, kui me oleme lõpetanud proovimise.

Lisaks me sageli ei võitle piisavalt oma unistuste ja soovide eest ja anname lihtsalt liiga kergelt alla. Väga tihti kuulen seda, et kaalu langetamiseks ei ole piisavalt motivatsiooni. Aga kas alati peab olema motivatsioon? Mõned asjad siin elus tuleb lihtsalt ära teha. Kas igal hommikul ja õhtul lähed hambaid pesema sellepärast, et tunned suurt motivatsioonilaksu? Ilmselt teed seda siiski seepärast, et see lihtsalt tuleb ära teha. Kaalulangetamisega on minu meelest nii, et motivatsioon tuleb siis, kui oled alustanud, pingutanud ja hakkad nägema esimesi tulemusi. Alles siis hakkad end järjest motiveeritumana tundma. Seega ei tasu alati jääda ootama motivatsiooni, vaid tuleb lihtsalt tegutsema hakata.

Samuti ei tohiks liialt kergelt loobuda, kui tuleb ette raskusi või kõik ei kulge nii nagu sooviks. Vahel libastume, vahel tulevad ette kaaluseisakud, vahel liigub kaal aeglasemalt, kui me tahaksime – see, et kõik ei kulge ootuspäraselt, ei tähenda, et nüüd peaks selle nurka viskama. Pea meeles, et loobujad ei võida kunagi ning võitjad ei loobu kunagi!

Kokkuvõtteks

Kokkuvõtteks, kui Sa ei taha, et kaalu langetamine ebaõnnetuks, siis ei tohi unustada järgmisi punkte:

  • Kaalulangetamine ei tähenda ühekülgset ja piiratud toiduvalikut ning lemmiktoitudest loobumist
  • Kaalu langetades ei pea jääma ilma sünnipäevadest ja seltskonnaüritustest
  • Püsivateks tulemusteks tuleb jäädavalt muuta oma toitumisharjumusi ja elustiili
  • Tuleb leida enda jaoks mõjuv põhjus – see „miks“, mis on just Sulle endale oluline
  • Ülekaal ja rasvumine mõjutab väga palju meie üldist tervist
  • Tuleb ennast armastada, austada ja soovida endale head
  • Uusi harjumusi peab looma tasapisi sammhaaval
  • Suhtumine „kõik või mitte midagi“ ei aita saavutada püsivaid muutusi
  • Kaheldes endas liigselt võtame endalt võimalused õnnestuda
  • Alati ei tasu jääda motivatsiooni ootama – mõned asjad siin elus tuleb lihtsalt ära teha
  • Loobudes ei saa meist kunagi võitjaid

Anna kommentaarides teada, mis on olnud Sinul suurimaks takistuseks kaalu langetamisel? Kas tundsid mõne punkti juures ennast ära?