Minevikku vaadates II osa

Järjejutt aastal 2016 ise koostatud FL menüüde vihikust "FitLap soovitab".

Ühesõnaga, ma tegin FL-le reklaami. Kui endale midagi meeldib, siis selge on see, et tahad seda ka teistele soovitada.

Siin on selgelt näha, kuidas näeb välja minu menüü 78 kg puhul, kaloraaži valikuga -10%.

Need menüüd on olemas ka praegu. Aga tol ajal ei olnud meie menüüdes kcal hulka märgitud. Aeg on läinud edasi ja süsteem on mugavamaks tehtud.

 

Pilt FL lehe väljatrükist 3. sept 2016.

 

Pilt väljatrükist 15. septembrist 2016.

 

Minevikumälestused. Menüüde kilokalorid on nüüd arvutatud Fitlapi menüü koostamise abil. Kaloraaž kõigub 300 kcal ümber.   

 

 Nüüd tuleb pilt ühest ajaloolisest sündmusest, kus ma olen võrrelnud 24. aprilli 2017 menüüd menüüga, mis ilmselt maikuus ilmus. Minu kaal oli siis 66 kg ja valitud on -10%. Kilokalorid arvutasin nüüd meie menüüde abil. Aga ilmselt olen koguste kaudu saanud teada, et toidukoguseid on järsku 15% suuremaks tehtud. Tegelikult see protsent vist oli umbes -10%.

Kaal mul ju ei tõusnud, pigem langes korralikult. Olin šokis. Minu kaal langeb, aga toidukogused suurenevad!?

   Pildi allosas olen kirjutanud, et proovides kaloraaži valikuid -10%, -20%, algkaloraaž või +10%, on ikka samad kogused. Ja alles siis, kui valisin +20% kaloraaži, suurenesid kogused 5%.

Siis ma valisingi -20%, aga see niikuinii enam midagi ei muutnud. Tundsin, et mind on nagu lõksu pandud.

   Maikuu alguses 2017. aastal tuli see nõue, et minimaalselt 1200 kcal päevas on igaühele vajalik. Kõik on ühe pulga peal. Nüüd ei olegi enam arvestatud inimeste erinevusi.

Ma ei usu seda. Kirjanduses kirjutatakse, et kui ihu on „näljas“, siis see toob esile suurema kaalulanguse. Aga minul ei ole selliseid nähtusi. Ma ei saa suuri koguseid lubada, sest siis ma ei saaks enam vabavara süüa, mida on soovitav päevas 400 g süüa. Minu jaoks ongi vabavara väärtuslikum kui liha.

Eks kaalulanguse juures tulekski organismile väikest „nälga“ tekitada, et ta hakkaks oma „varusid“ kasutama. „Kui eesmärk on kaalu langetada, siis tuleks süüa vähem, kui ära kulutatakse.“ (Irina Tamme)

  Pakutakse 500 kcal.

Mulle sobib hetkel paremini raamatu „60 minutiga nädalas vormi“ menüüsid kasutada.

 

3 pilti raamatust

Siin ei ole toidukorra 343 kcal nõuet taga aetud. <60 kg naistel on menüüs „Röst heeringaga“ ainult 272 kcal.

 

Üks teine FL meeskonna raamat "Lihtsad kodused toidud...", kus kaasautoriks on ka Irina Tamme, on tõesti suuremate kogustega. Võrdlesin mõlemast raamatust samanimelisi retsepte, näiteks

       „Heeringas kartuliga“,

naised <60 kg, 278 kcal &

naised <60 kg, 340 kcal.

Päris suur vahe.

 

Kui maikuus 2017 see muutus tuli, siis ma saamata vastuseid, lahkusin mingil ajal Fitlapist.

Märtsikuus 2018 sain Fitlapilt kingituseks ühe kuu tasuta toitumiskava FitLapi reklaami tegemise eest ajakirjas TIIU.

Siis ma tulin taas nende suurte koguste juurde, sain taas näha hullu kaalutõusu ja hakkasin küsima selgitusi. 

Kirjutasin Heikkile, et "aga minu ihu ei saa aru, et peab nüüd Teie uute normide järgi toimima. See ei toimi. Ja ei saagi toimida."

Olen ju katse-eksituse meetudil oma ihu tasakaalu leidnud, miks peaksin jälle pressima hakkama. Miks leiutada taas jalgratast?

Mulle vastati

15. märtsil 2018. „Asi võib olla selles, et me panime mingi hetk alumise kaloraaži piiri, st et ükskõik, kui palju kaloraaži ka ei vähendata, alla selle enam ei lase süsteem minna.“ …

„Kahjuks ei ole mul võimalik teile öelda, et vähendage 10% ja kõik toimib. See on selline katse-eksituse meetod.“

16.märt 2018. „Kui soovite siiski vähem süüa, võite seda omal riisikol teha. Arvutage ise lihtsalt 10% kõikidest kogustest maha. See on arvutuslikult väga lihtne.“

(Arvan, et see ei ole saladus, sest samamoodi vastavad nad oma klientidele ka nüüd)

Kui mina kirjutasin 19. märtsil 2018.

„Iga mõtlev inimene saab aru, et selline alampiir ei sobi lühikestele inimestele. Aga millegipärast Teie sugugi ei kavatse seda nendele teatada.“

 

Siis vastati mulle 19. märtsil 2018.

„Meie kirjavahetus on viinud mu mõtte selleni, et minimaalse kaloraaži valemi rakendumise puhul ilmub üks väike teavituskast.“

 Aga seda teavituskasti ei ole ikka veel kuskil näha. Aga üks märguanne siiski on, kilokalorid on kirjas. Sellepärast on vaja hoolega jälgida oma menüüs näidatud kilokaloreid, et kas seal on ühe toidukorra jaoks see kurikuulus 343 kcal. Kui on, siis on kolm võimalust: kas 1suurendad füüsilist koormust või 2lepid ülekaaluga või 3arvutad väiksemad kogused ise. Neil pole lihtsalt muud lahendust. Seda viimast nad eriti ei soovita.  

 

Kurb, et nii on. Nii paistab olukord kliendi mätta otsast.

Kirjutatakse küll, et küsige ja avaldage arvamust, aga kui avaldame arvamust, siis võtetakse seda solvanguna.

 

Tehke ise omad järeldused.