Täna ma tahaksin rääkida unest ja selle vajalikkusest meie kehale. Sellest, kuidas täisväärtuslik uni mõjub häesti meie kehale ja vaimule.
Ikka mõtlevad nimesed, et olen superman/woman ja mida rohkem jõuan, seda parem. No ongi parem, sest asjad saavad kiiremini tehtud. Keha aga nii ei arva, e tmida rohkem tada piitsutad ja vähem uneaega annad, et ta siis tahab koostööd teha.
Mul on olnud elus perioode, kus ärkan kella kuuest, minnes läbi tuisu ja tormi Insanity trenni. Pannes oma südamelöögid hüplema kõrgustesse ja alustades pikka argipäeva, mis vahel võib kesta südaööni. Mis siin salata, mulle tegelikult meeldib kiire elutempo, aga seda saab viljeleda siis, kui sul on kohustus vaid iseeneda ees. Isekas oleks kellegiga koos elades mõelda ainult enda vajadustele.
Selles eluperioodis, kus ma võtsin vastu kõik pakkumised, käisin 5x nädalas iga hommik Insanitys ja tegeledes samal ajal kooliga, andsin unele väga vähe. Vahel piisas mulle 4-5 tunnist ööunest ja see oli kehale uus normaalsus. Loomulikult pidi ta kuskilt saama jõuvarusid, mille arvelt toimida. Ma tõesti arvasin, et ma olen SuperWoman, aga see kõik mõjus tihti närvisüsteemile, sest kui inimene ei maga piisavalt, siis keha annab kuskilt mujalt signaali.
Sageli arvatakse, et tervislikuks eluviisiks on vaja mõõdukalt süüa ja kõvasti trenni teha. Seejuures unustatakse täiesti see ellujäämise elemetaarne vajadus- uni. See on natukene irooniline ka, krooniline unepuudus viib ülekaalulisuseni ja sportlikud saavutused sõltuvad heast unest. Unepuuduse korral ei suuda aju ja keha oma energiatarbimist piisavalt hästi kontrollida: vähe maganud inimesed kipuvad rohkem näksima ja sealt probleemid algavadki. Olete ju tundnud, et kehale vähe und andes on kaks äärmust, kas ärgates on selline söögiisu, et une pealt scrollid Woldi rasvaseid pakkumisi, või süda on paha ja puperdab sees. Täpselt nagu pohmell. Vähene magamine ongi kehale võrdusmärgiga pohmellile, erinevusega, et sa ei ole oma kehasse mürke pumbanud, aga siiski oled keha lammutanud sellega, et ei ole talle und andnud.
Hea une meelespea:
- Minge voodisee alati umbes samal kellaajal- keha ja aju harjuvad sel ajal uinuma ja valmistavad ennast uinumiseks ette. Rutiini osav kasutamine aitab hõlpsamini uinuda ja ka hommikul paremini üles saada. Tate ju küll seda tunnet, kui hommikul teed rutiinselt samal ajal silmad lahti ja imestad, kui tark keha on. Vot see ongi keha ja kellaajal dresseerimise tulemus
- Vaadake, et toas oleks pime ja temperatuur ei oleks liiga soe. Evolutsiooniliselt on uni seotud pimeda ööga, nüüd segavad meid linnatänavate lambid ja mööduvad autod. Muidugi oleneb, kus te elate, aga linnaelanike põhiprobleem on valgus ja müra. Magage jahedas ruumis ca 19-20 kraadi, siis on hommikul pea värske ja pelmeenid pole hommikul silmaaluste probleem, millega tuleb kohe tegelema hakata. Eriti karm on see siis, kui pead kuskile kiiresti minema ja avastad peeglisse vaadates, et pelmeenid on vaja ära saada!
- Lülitage ekraanid välja, need hoiavad aju üleval. Lõpetage umbes pool tundi enne voodisse minekut telekavaatamine, nutiektaani vahtimine ja arvutiga töötamine. Nendest seadmetestvoolab ajju pidevat uudsust ja aju tahab kohe seda infot hakata läbi töötama. No kui sa oled suur unenägude fänn, siis unes ta tõenäoliselt töötab läni neid viimaseid Instagrami scrollitud "tähtsaid" postitusi. Hommikul on muidugi vastik ärgata, leides ennast mõtlemast, mis oli unes või ilmsi? Aitab see, kui teed endaga kokkuleppe, et näiteks pool tundi enne magamaminekut tegeled millegi muuga, näiteks teed nöotuhastusrituaale, loed raamatust mõne lehekülje ( siin on muidugi oht, et põneva raamatu korral tuleb neid lehekülgi rohkem).
- Ärge võtke voodisse kaasa muresid ja töömõtteid. See tähendab seda, et kui magama heidate, ei ole vaja kaaslasega rääkida argiprobleemidest ja tööst, magamistuba ja voodion mõeldud teiseks otstarbeliseks kasutamiseks. Mõtlemine ju hoiab aju ärkvel ja nii on magama jäämine raskendatud.
- Ärge pugige kõhtu täis enne magamaminekut. See punkt on osalt individuaalne, sest on inimesi, kes ei saa minna magama tühja kõhuga ja on neid, kes ei saa seda teha täiskõhuga. Ise kuulun sinna teise kategooriasse, aga kui Sina kuulud seimesse, siis mul on mõned soovitused. Kui viimasest toidukorrast on möödas umbes 3h ja kõht hakkab andma märku, et midagi nagu tahaks nosida, siis anna talle esialgu klaas vett. Kui kõht ikka jonnib, sisi on hea, kui on külmikust võtta keefir või mõni muu kõhule soodne vedelik. Vedelikuga kulistamisega ei tohiks hoogu minna, sest ilmselgelt tahab see kuskilt välja tulla just öösel. See on tüütu!
- Katsuge öösel piisavalt magada. Jällegi individuaalne, mõnele piisab 6.tunnist unest ja mõni vajab 10. tunnist und. Naised peaksid mõtlema nii, et mida rohkem magad, seda ünnelikum on su nahk. See elastne kiht meie näos vajab und ja taastub magades.
- Ärge tundke ennast öösel ärgates halvasti. Meie esivanemad magasid öösel kahes jaos. Lihtne öelda, aga raske järgi teha. Kui kipud öösel ärkama, eriti just perioodil, kus valmistad keha ette distsiplineeritud unerežiimiks, siis võta chillilt. Tee endale tass teed ja loe sedasama igavat raamatut, mis aju väga ei koorma. Muidu muutub aju jälle erksaks ja uinumine võib jällegi olla raskendatud.
- Kui oled kerge unega, siis on mõistlik kasutada kõrvatroppe. Tegelt ka, kui ma elasin kesklinnas ja see korter läks kevadel nii hullult palavaks, siis muud moodi ei saanudki, kui kõrvatroppidega. Paljud küsivad, et kuidas sa hommikul üles saad, kui oled näiliselt kurt? Sellega on jällegi see aju vingerpussi teema, et miski helita kell ise äratab.
- Vältige uinumiseks unerohtu ja alkoholi, sest need tekitavad sõltuvust ning võivad lihtsalt viia edasise depressioonini. No muidugi on hea ettekääne võtta paar pokaali veini, lihtsalt uinumise eesmärgil. Kokkuvõtteks on mingil perioodil uni häiritud, või minusugusel tuleb keset ööd peavalu ja vajadus haarata veeklaasi järele.
- Ärge järke und vahele. Liiga vähene uni on seotud ülekaalulisusega, südame ja veresoonkonna haiguste ja mitmete tõsiste vaimsete häiretega. Nii nagu ma alustasin oma postitust, et minu treeningud ja pigem rööprähklemine ei andnud kehale olulisi tulemusi. Pigem tekitas see närvilisust ja nukrameelsust, et kuidas mu kaalunumber sama on, ma ju teen 5x nädalas aktiivset trenni ja kulutan igapäevaselt rohkem, kui mu kell minult ootab.
Uni on meie normaalne vajadus ning piisavalt magades olete õnnelikumad ja teostahtelisemad!