See, kuidas süüakse, võib olla isegi olulisem, kui see, mida süüakse. Kuidas süüakse, võib tähendada söömiskiirust; inimesi, kellega koos süüakse , ruumi, kus süüakse; mitut muud tegevust söömise ajal tehakse; milliseid toidunõusid söömise ajal kasutatakse jpm.
Me teeme iga päev rohkem kui 200 toiduga seotud otsust, mis puudutavad toiduesitlemist ja turundust, pakendeid, nõudse suurust, ka lähtume teiste inimeste toitumisharjumustest. Inimesed söövad eneselegi arusaamatul moel liiga palju, kiire elustiil soosib tegemast valesid valikuid ning sellega kaasneb tihtilugu ka märkamatu ülekaal. Sellist käitumist kutsutakse mõtlematuks söömiseks. Sageli ei saa süüdistada söömises tühja kõhtu, vad aju, mis meid seda tegema sunnib.
Endal on mul söögiga olnud alati selline pigem love relationship, mulle meeldib süüa head toitu! Küll aga ei pea ma end toidu osas valivaks, aga halba toitu ma süüa ei soovi. See teeb meele kohe kuidagi mõrudaks ja tekitab tnde, et armastus enda vastu hakkab kaduma, sest sa laed oma kehasse lihtsalt halba kütust. Halb toit on minu jaoks selline, kui kokku on keeratud lihtsalt mingi kärakas ja selle maitse ning koostisosade kokkusobivus ei ole apetiitsed. Pigem olen ma toiduaua valikul arvamusel less is more, mis ei tähenda seda, et ma seejuures vähe sööks. Pigem seda, et mida vähem on komponente toidus, seda nauditavam on söök.
Minu hästi suur viga on kiiresti söömine, ma ei oska nautida, sest kui toit on maitsev, siis ma tahan selle hästi kiiresti ära süüa, just selle maitse elamuse pärast! Mõtlemata sellele, et mida kauem ma seda naudin, seda kauemaks mulle toitu jätkub. Külma toitu mulle süüa ei meeldi, ehk on asi ka selles, miks mul on vaja piisavalt kiiresti see maitsete kooslus endale sisse ajada.
Panen kirja mõned tähelepanekud, kuidas tekitada endale aeglaselt söömise rutiin, sest mida aeglasemalt me sööme, seda kauem püsib ka kõht täis. Mõned näpunäited võivad olla äärmuslikud, aga kui tunned, et ka sinu puhul on kiiresti söömine problemeks, siis tasub midagi siit kõrva taha panna.
Kuidas süüa aeglasemalt:
- Pane kahvel või lusikas mälumise ajaks kõrvale.
- Hinga sügavalt, puhka, võta pikealt aega enne, kui uuesti kahvli või lusika kätte võtad.
- Pane taimer tööle, et oma söömisaega pikemaks muuta- alusta 15. minutiga ja ehita järk-järgult oma toidulaud pikemaks.
- Mälu oma ampsu näiteks 20-25 korda ( või rohkemgi) enne, kui neelad.
- Naudi iga ampsu, liiguta toitu suus ringi, et tunned iga maitset. Nuusuta toitu, vaatle selle värve ja tunneta tekstuure.
- Söö tähelepanelikult, ilma segavate faktoriteta ( nt. televiisor, telefon, arvuti). Meeldiv vestlus pere või sõpradega on teretulnud.
- Võta kahvlile või lusikale väikem tükk toitu
Minu isiklik soovitus on enne sööki tarbida ca pool klaasi vett, see aeglustab samuti kiiret toidu laadimist.
Toituge teadlikult, sest meie tark keha teab meile öelda, millist toitu me mingil ajahetkel vajame!