Sa oled teinud esimese sammu ja muretsenud endale toitumiskava. Alustad, oled täis indu ning tuhinat. Ent ühtäkki ei lähe asjad sinu soovitud suunas. Sa mõtled, et kas tõesti kava ei tööta? Kas oled teinud vale valiku?
Tegelikult käivad ootamatused toitumiskava kasutamise algusega käsikäes ja on täiesti normaalsed. Loomulikult ootame, et muutused toimuvad kohe, nüüd ja praegu. Ent alati ei lähe asjad plaanipäraselt.
Tervisliku toitumise esimesed kaks nädalat - oota ootamatusi
Esimesel paaril nädalal võib sinu keha teha igasuguseid viperusi. Kaal võib langeda (mõnikord isegi liiga kiiresti), tõusta või sootuks seista. Ja see on täiesti normaalne. Oleme ühest küljest sarnased, ent samas ka väga erinevad. Erinevad on olnud ka meie "eelneva elu" toitumisharjumused, elustiil ning tavad.
Harjumine uue elustiiliga võib sinu kehal võtta kuni kaks nädalat. Selle sisseelamisperioodi jooksul ei ole mõtet langeda stressi, kui kaalunumber kohe ideaalseks ei muutu. Ta võtab lihtsalt hoogu, et tulevikus gaas põhjas keharasva põletada.
Oota see kaks nädalat ära ja alles siis tee vajadusel muutusi. Ära rapsi ja ära kiirusta.
Panime kirja 5 võimalikku stsenaariumit esimeseks kaheks nädalaks.
1. Kaal langeb ilusas tempos
Juhuu, sul on vedanud. Ilmselt pole sa eelnevalt teinud väga palju keha šokeerivaid ja "tuksi keeravaid" näljadieete ning oled toitunud enamvähem normaalselt. Üleminek uuele toidurütmile on sinu kehale loomulik ning kõik liigub soovitud suunas. Ideaalseks ja ilusaks kaalu langetamise tempoks loeme 0,5-1 kg nädalas. Sellega suudab sinu keha kohaneda ilma, et enda ainevahetust märgatavalt aeglustaks. Selline mõõdukas tempo tagab ka kaalu langemise peaasjalikult keharasva arvelt.
Jätka selles ühtlases rütmis seni, kuni oled saavutanud oma ideaalkaalu ning enesetunde.
2. Kaal langeb liiga kiiresti
Tahame, et sinu kaalu langus jääks püsima. Igaveseks. Seepärast ei ole jätkusuutlik kaotada näiteks 10 kg nädalas. Selline meeletu tempo lõpeb alati ühtemoodi - tagasi ülekaalulisena.
Samas on esimese kahe nädala jooksul lubatud ka väikesed erandid.
Kui sinu ülekaal on alustades suur ja eelneva elu toiduportsud olnud meeletud, on võimalik, et kaalu langus üle 1 kg nädalas ei too endaga kaasa enesetunde järsku halvenemist ega ka meeletut stressi keha jaoks. Sellisel juhul pole ehk põhjust paanikaks ka siis, kui kaal langeb natuke üle 1 kg nädalas. Jälgi enesetunnet ning kuula oma keha. Kui vaja, küsi nõu meilt chatis või toetusgrupis.
Lisaks võib soovitatust kiirema kaalu langetamise põhjustajaks olla soola vähenemine kehas. Sool hoiab teatavasti kehas vett kinni. Kui oled kasvanud üles poolfabrikaatide ja kiirtoiduputkade hõrgutiste peal, on päris kindel, et soola kogus sinu kehas hakkab nüüd normaliseeruma. Koos sellega ei hoia sinu keha ka enam nii palju vett kinni. Ja kehakaal langeb liiga kiiresti just vee arvelt. Loomulikult toimib see ka teistpidi. Soola koguse suurenedes võib kaal ka vee arvelt tõusta.
Järeldusi tee jällegi alles 2 nädala pärast.
3. Kaal ei lange
Edukast rasvapõletusest annavad aimu kaks näitajat - aeglaselt langev kehakaal ning vähenevad mõõdud. Kui väheneb üks kahest, oled õigel teel. Seepärast tasub ennast lisaks kaalumisele ka mõõta. On olnud olukordi, kus kehakaal ei lange, ent mõõdud vähenevad jõudsalt. Sellisel juhul liigud vaatamata seisvale kehakaalule soovitud suunas.
Soovitame sul võtta endalt järgmised mõõdud:
- kõhu ümbermõõt (naba kõrguselt)
- puusa ümbermõõt (nabast 20 cm altpoolt)
- reie ümbermõõt (reie ja keha kohtumispunktist)
- rinna ümbermõõt (rinnanibude pealt)
- õlavarre ümbermõõt (õlanuki ja küünarnuki keskkohast).
Kui su soov on kaalu langetada, aga sa ei näe muutusi ei kehakaalus ega ka mõõtudes, mõtle, kas ikka jälgid toitumiskava! Kuigi vahel piisab silmaga nähtavate muutuste nägemiseks ka 50% täpsusega kava jälgimisest, siis sinu puhul tasub ehk natuke "vinti peale" keerata. Vähe motivatsiooni? Siit saad seda juurde.
Ja nagu ikka, suuremaid järeldusi ja muudatusi tee alles kahe nädala pärast.
4. Kaal tõuseb
Paljude inimeste peas võrdub kaalu langetamine nälgimisega. Arvatakse, et vormi saamiseks peab sisuliselt kõik toidukraanid kinni keerama. Kahjuks on sellised dieedid meie kehad ära rikkunud.
Nüüd normaalselt ja tervislikult sööma hakates (Fitlapiga on sul kõht alati täis) võib kaal hoopis ajutiselt tõusta. Keha ei tea, kas see normaalne toiduports oli ühekordne hellitus (mistõttu paneb ta selle korraks endale hoiule) või muutub see regulaarseks ja tavapäraseks.
Kahe nädala jooksul saab keha tavaliselt aru, et ta ei pea enam söögi pärast muretsema ning paneb oma rasvapõletusmasina tööle.
Lisaks sellele võivad kehakaalu langust mõjutada naistel ka teatud päevad kuus. See on seotud hormonaalsete muutustega sellel perioodil - neerud ei väljuta enam endises koguses vett. Seda ei koge just kõik naised, ent paljude puhul on see tavaline ning ajutine kaaluseisak ei ole märk mitte töötavast kavast.
Oota 2 nädalat ja siis tee järeldusi.
5. Pea valutab
Kui alustatakse toitumiskava kasutamist, siis vahel kogetakse esimese nädala jooksul kerget peavalu. Tegemist on "võõrutusnähtudega". On ju suhkrul, mida sa eelnevas elus ilmselt ohtralt tarvitasid, sõltuvust tekitavad omadused. Seepärast võib süsivesikute vähendamine põhjustada kerget peavalu.
Tavaliselt valutab pea rohkem just neil, kelle eelnevas toiduplaanis on süsivesikute tase olnud väga kõrge. Üldiselt kestavad “võõrutusnähud” üks kuni kaks päeva ja seejärel harjub keha hakkama saama ka natuke väiksema süsivesiku kogusega.
Nagu näed, võivad esimesed nädalad olla täis üllatusi. Ära lase neil ennast rivist välja viia.