Teeme ühe asja selgeks. Treenimine ei ole alati meelakkumine. See on raske töö, mida teed vabatahtlikult ainult ühel põhjusel – et näha tulemusi! Seepärast on äärmiselt ebamõistlik teha toitumises vigu, mis sinu raske töö sõna otseses prügikasti lennutavad. Reastasime sulle 9 viga, mida trennihullud teha ei tohiks.

9 viga toitumises, mis nullivad kogu sinu vaeva!

1. Treenid tühja kõhuga

Olid ajad, mil üldine fitnessliikumine soovitas treenida enne hommikusööki tühja kõhuga. Loogika kohaselt sai keha siis kohe minna oma rasvavarude kallale. Eriti usinalt soovitati tühja kõhuga teha aeroobset treeningut. Tänaseks on see loogika teinud aga 180 kraadise pöörde. Samuti ei toeta seda loogikat teadus. Üks uuring leidis, et kui uuritavad sõid enne trenni korraliku hommikusöögi, oli nende energia kulutamine trennile järgnenud 24 tunni jooksul suurem. Suurem energiakulu tähendab loomulikult ühte sammu "kergema mina" suunas. Tühja kõhuga aeroobse treeningu tegemine tõstab ka kortisooli taset, tulemuseks halvenenud keha võime põletada rasva.

2. Treenid selleks, et süüa

Oled sa vahel teinud ekstra treeninguid puhtalt sellepärast, et õhtul rohkem süüa? Või oled hoopis üritanud tagantjärgi teha heaks mõnda suuremat sorti söömisorgiat? Treenida selleks, et süüa, ei anna kahjuks tulemusi. Treenimine on küll hea vahend oma keha muutmiseks ja kehakaalu normis hoidmiseks, ent treenida meeletult pelgalt selleks, et kehakaalu langetada, ei toimi. See viib paigast ära sinu keha hormonaalse tasakaalu ning võib viia otsejoones ületreeninguni.

3. Väldid valku

Sõltumata sellest, kas tõstad raskusi, tegeled jooksutreeningutega või mängid palli, valk on oluline. Me võime vaielda, kui palju on valku minimaalselt vaja, ent fakt on, et valgud aitavad kehal taastuda ja tugevamaks muutuda. Ilmselgelt ei kärbu sinu lihased pähklisuurusteks, kui sa valku ei tarbi, aga sa jätad lihtsalt oma potentsiaali kasutamata. Sa näed vaeva, ent tulemused ei ole sellised, nagu need võiksid olla.

4. Sööd kiireid süsivesikuid enne trenni

Sageli arvatakse, et süsivesikute tarbimine (eriti kiirete süsivesikute) on trennieelselt äärmiselt kasulik. Vastupidi. Trennieelselt teevad kiired süsivesikud sulle karuteene. Nad kutsuvad esile insuliini vallandumise, mis põhjustab hoopis pikemas perspektiivis energialangust. Väsinuna ja loiuna treenimine ei ole eriti tõhus.

5. Arvad, et trenn vabandab rämpstoidu söömist

Arvad, et rämpstoit teeb kahju ainult neile, kes veedavad oma päevi lesides? Isegi kui sul ei ole probleemi liigse kehakaaluga, siis tuksis toitumine, mis on liiga suhkrurikas ja täis töödeldud toite, põhjustab sulle toitainete puudust. Sul jääb saamata kõik see, mida sinu keha vajab taastumiseks. Halveneb insuliinitundlikkus ja sinu rakud ei ole enam nii terved. Rämpstoit mõjutab sinu seedimist ning võib panna "põntsu" maksale, põhjustades kehas põletikke ja kudede kahjustusi. Tervislik toit annab sulle rohkem energiat ja aitab sinu kehal kiiremini taastuda. Läbi selle on sinu treeningud nauditavamad. Oleme oma kavasse pannud nii mõnedki rämpstoidu "klassikud", mis meie moodi ümber tehtuna maitsevad sama hästi, ent ei kahjusta sinu keha.

6. Eelistad valgupulbreid tavasöögile

Tänapäeval on vist kõik söögid kättesaadavad ka pulbri kujul. Kindlasti on need pulberlisandid väga mugavad ja kiiresti kaasa haaratavad, ent siin on üks suur "aga". Kuigi valgupulber on hea nälja allasuruja, siis täis kõhu tunde tekitamiseks on tavatoit palju efektiivsem. See lihtsalt täidab paremini kõhtu.

Samuti ei suuda pulbrid anda sulle tavatoitudes leiduvaid antioksüdante, mida leiad toitudest nagu kala, munad, rohelised salatid, marjad jms. Parimaks tulemuseks võta "toit enne pulbrit" hoiak.

7. Sa ei söö üldse soola

Kui sul pole probleemi kõrge vererõhuga või mõnda teist terviseprobleemi, mis nõuaks soola eemaldamist menüüst, võib liigne soola piiramine halvendada sinu treeningutulemusi. Piisav soola hulk on hädavajalik rakkude veega varustamisel. Kui sa jood vett, aga soola üldse ei söö, ei jää see vesi sinu kehasse pidama. Lisaks higistad sa ka trennis välja soolasid. Mõistlik oleks see kaotatud soolahulk tagasi tarbida. Loomulikult tasub vältida äärmusi. Kui oled soolaste poolfabrikaatide fänn, siis on sinu soola tase kehas ilmselt juba piisav ja juurde tarbimine ei ole vajalik. Kui rääkida soola tüübist, siis mina ise eelistan värvilist meresoola, mis on mineraalirikas.

8. Sa ei söö pärast trenni

Treeningutega tühjendame oma keha ja lihaste energiavarusid. Lisaks tekitame kehale mikrotraumasid (loomulik protsess), mida peame asuma toidu abiga taastama. On vaieldud, kui kiiresti me treeningujärgselt toitu vajame. Siit-sealt kirjandusest käib läbi "kuldne 30 minutiline ajavärav", ent ma ei ajaks asja nii keeruliseks. Lihtsalt pea meeles, et pärast trenni pead sööma. Sõltumata kellaajast. Olgu kasvõi südaöö.

9. Sul ei ole tasakaalus söömine ja kehaline aktiivsus

Suures pildis on vormis püsimine lihtne matemaatika. Sa pead oma toidu kogused panema sõltuvaks oma kehalisest aktiivsusest. Kui sinu ainuke päevane füüsiline tegevus on telekapuldil nuppude vajutamine, tohid süüa palju vähem, kui inimene, kes teeb päev otsa rasket füüsilist tööd. Ja nagu eespool ütlesin, liigse trenniga ei ole otstarbekas oma toitumisharjumusi heastada.

Kas mõni viga tuli ka sulle tuttav ette? Kui jah, siis anna sellest meile sellest kommentaaridesse teada.