Asjaolude kokkulangemise tõttu õnnestus mul eelmisel nädalal käia lausa 4 korda ratsutamas. See on eriline sündmus, kuna viimati juhtus selline asi ilmselt üle 4 aasta tagasi, enne põnnide sündi. Olen tegelenud ratsutamisega 20 aastat, viimased 10 aastat tõsisemalt ja võistlustasemel. Praegu on mul ka see luksus, et hobused on kodus ja takistusi peaks suht vähe olema. Ometi on keeruline leida aega laste kõrvalt ära käia, isegi kui ma tean, et alati peale hobusega metsatiiru on enesetunne kordades parem kui enne. Eelmisel nädalal oli aga lapsehoidja koguaeg võtta ja saingi käia metsas lustimas.

Täna tube koristades (tegevus, mida ma enamjaolt jälestan) avastasin aga et suu on naerul. Sama oli ka süüa tehes ja lastega õues mängides. Lausa mitu päeva on juba nii olnud. Ühendasingi siis punktid ja jõudsin järeldusele, et need umbmääraselt 8 tundi , mis ma võtsin eelmisel nädala, et olla omaette ja treenida, on teinud minust täna palju elurõõmsama inimese.

Uskumatu kui väikestes asjades võib teinekord asi olla. Ma olen alati olnud väga kehv abi paluja. Kuidagi alati on tundunud, et tuleb ise hakkama saada ja raskused ongi ületamiseks. "Tee tööd ja näe vaeva, siis tuleb ka armastus" - teate seda Tammsaare klassikut onju? Kahjuks härra Tammsaaret isiklikult tunda polnud au aga tahaksin talle mõneti vastu vaielda. Eesmärkide saavutamiseks tulebki teha palju tööd aga selle käigus tuleb hoida ka positiivset meeleseisundit ja värsket pead. Kuidas seda teha, kui oled näiteks väikelaste ema, kes lasteaias ei käia? Ajuteadlane Jaan Aru ütleb, et tuleb iga 90 minuti järel vahetada ülesannet, siis suudab aju keskenduda ja ei tüdine ära. Kodune päev lastega on kahjuks ajule väga ühetaoline simulatsioon, seepärast tasub hoolikalt läbi mõelda, kuidas aju mõne teise ülesandega ka stimuleerida. Siinkohal mõned minu soovitused:

1. Kuula podcaste - saab teha ka koos lastega. Minul sageli käib podcaste süüa tehes või koristades, teema valin vastavalt tujule ja hetke huvidele

2. Liigu looduses - klassika onju! Lihtsuses peitub võlu. Kuula linnulaulu, nuusuta metsa lõhna, suvel nopi mõni mari. Käi jalgsi, suuskadel, rattaga, hobusega - täiesti ükskõik. Peaasi et naudid! Taaskord, teadlased on tõestanud et vähendab stressi.

3. Ole üksi - tean, et sageli raske teostada aga siin tulebki mängu see paljukardetud abi palumine. Palu oma elukaaslast, sugulast, sõbrannat, et sul on vaja veidi aeg maha võtta ja üksi olla ja usu mind, nad saavad aru ja kindlasti võimalusel aitavad. Kasvõi selleks, et mõni toimetus rahulikult otsast lõpuni ära teha või natuke hinge tõmmata.

4. Sport - taaskord klassika aga miskipärast kipub ära ununema. Korrapärane treening ei tugevda ainult südameveresoonkonda, liigeseid ja lihaseid, vaid mõjutab oluliselt ka peaaju. Viimastel aastatel korraldatud uuringutes on selgunud, et heas kehalises vormis inimestel on suurem aju, parem mälu ja selgem mõtlemine. Ja selleks et tunda end paremini ei ole vaja üldse veri ninast väljas ennast piitsutada, piisab ka juba tempost jalutuskäiguga ja juba ongi tuju palju parem.

5. Märka väikseid asju - vaata ilusat päikeseloojangut, nuusuta lõhnavaid lilli, pane tähele kui su lapsed on olnud äärmiselt tublid, kui su elukaaslane teeb mõne eriti hoolitseva žesti, kui linnuke sööstab rõõmsalt, kui päike hakkab kõrgemalt käima. Küsite, et miks? Sest et miks mitte? Kui hakata märkama väikeseid positiivseid detaile, siis on palju lihtsam ka ühel hetkel jõuda positiivse tervikpildini. See on nagu puzzle kokku panek, alusta äärtest ja küll siis juba teised jupid ka oma koha leiavad.