Artikkel ilmus esmakordselt Virtuaalkliiniku lehel.

Toit on miski, mis saadab meie elu iga päev, sest ilma selleta me elada ei saakski. Toidust saab inimene eluks vajaliku energia ja keha arenguks ning funktioneerimiseks vajaliku ehitusmaterjali. Kuna kogu meid ümbritsev keskkond on väga muutunud, on muutunud ka toit ise. Seega on inimeste toitumine tänasel päeval hoopis erinev võrreldes paarikümne aasta taguse ajaga. Kui varem tarbisid inimesed enamasti enda majapidamises kasvatatud ja toodetud puhast toitu, siis nüüd tarbitakse palju poeriiulitelt saadavaid lisaaineid täis poolfabrikaate. Paraku on selline ebakvaliteetse toidu söömine jätnud jälje ka inimkonna tervisele. Üha enam kimbutavad inimesi haigused, mis on suures osas mõjutatud just toitumisest.

Selleks, et inimkond kestaks, propageeritakse aina enam tervislikku toitumist. Kuid sellega seoses ringleb ka palju valearusaamu, millest üks põhilisi on see, et tervislik toitumine on kulukas ja võimalik vaid linnainimestele, kes külastavad suuri, hästivarustatud toidupoode. Tegelikkuses ei vasta see sugugi tõele.

Kuid mis on üldse tervislik toitumine? Tervislik toitumine tähendab seda, et süüakse nii palju, kui keha vajab ning toit on mitmekesine ja tasakaalustatud. Mitmekesine tähendab seda, et sellest saadakse vajalikul hulgal erinevaid vitamiine ja mineraalaineid ning tasakaalustatus tähendab seda, et selles on organismile vajalikus vahekorras rasvu, valke ja süsivesikuid. Need kriteeriumid on täidetavad ka täiesti tavaliste, kõigile kättesaadavate toiduainetega. Arutlesime Fitlap.ee toitumiskava pikaaegse kasutaja Inga Kaljusega, millised toiduained võiksid alati kodus olemas olla, mis on kõigile kättesaadavad ja millest saab valmistada tervislikke eineid.

Kindlasti võiksid kodus olla mingisugused pudruhelbed, näiteks kaera- või neljaviljahelbed, leib või sepik, riis, tatar või makaronid. Tihti arvatakse, et kartulit peaks vältima, kuid tarbides seda mõistlikes kogustes, ei pea seda sugugi oma toiduvalikust välja jätma. Kartul on üks kättesaadavamaid toiduained ja võib alati kodus olemas olla.

Alati peaks kodus olema erinevaid puu- ja köögivilju. Igas väiksemas maapoes on kindlasti olemas õunu, pirne, banaane, olenevalt hooajast ka apelsine, mandariine, ploome, arbuusi. Köögiviljade valikust on kindlasti kõigile kättesaadavad sibul, porgand, kapsas, peet, kurk, tomat, paprika. Puu- ja köögilivilju ostes võiks jälgida, et nädala jooksul tarbitakse võimalikult erinevaid, et organismi varustada vajalike vitamiinide ja mineraalainetega.

Piimatoodetest on igas poes olemas kindlasti kodujuust, hapukoor, kohvikoor, kohupiim ja juust ning neid kõiki saab kasutada väga paljude tervislike roogade valmistamiseks. Lisaks võiks olla kodus alati muna ja sinki. Lihatoodetest on kättesaadavaimad kanafilee, kana kintsuliha, sea kaelakarbonaad ning enamikes poodides on olemas ka veisehakkliha. Lisaks on alati olemas külmutatud kujul mõni valge kala.

Samuti võiks olla kodus mingisugused pähklid või seemned ning õli, eelistatult oliividest valmistatud. Ka neid leiab väiksematest poodidest.

Kui varuda endale koju eelnimetatud toiduaineid erinevatest toidugruppidest, siis on nendest võimalik teha väga palju erinevaid maitsvaid ja tervislikke roogi. Saab teha näiteks putru, võileibu, omletti, suppe, pajaroogi, praade või lihtsalt panna kiireks eineks kokku puuvilja kodujuustu, pähklite, kohupiima või juustuga. Seega ei pea tervislik toit olema sugugi keeruline ja valmistatud kallitest toiduainetest. Kõige selle juures on lihtsalt oluline kasutada võimalikult puhtaid toiduained õigetes vahekordades.

Õige vahekorra välja arvestamine võib aga olla paljude jaoks keeruline ja tüütu. Sel juhul on üheks mugavaks võimaluseks toitumiskava kasutamine, sest siis on kõik vajalikud toitainete vahekorrad juba inimese eest välja arvestatud ning pole vaja muud teha, kui retsepte ja koguseid järgida.

Inga Kaljus on 56-aastane naine, kes langetas Fitlap.ee toitumiskava abil 15 kg ning on oma kaalu nüüdseks pea 1,5 aastat säilitanud. Pärast eesmärgi saavutamist on ta toitumiskava edasi kasutanud just seetõttu, et siis ei pea ise mõtlema, kui palju ja millises vahekorras midagi sööma peab, kõik on ette antud.

Fitlapi toitumiskava juures meeldib talle kõige enam selle lihtsus ja paindlikkus. Tänu toiduainete asendamise võimalustele on ühest retseptist võimalik välja võluda sadu erinevaid variante. Ja seda oskab Inga teha suurepäraselt, Fitlapi toitumiskava kasutajate seas ei kutsuta teda ilmaasjata toiduvõluriks. Kõige selle juures meeldibki Ingale see, et toitude valmistamisel ei pea kasutama suurt hulka erinevaid kalleid toiduaineid, vaid maitsvad road valmivad tavalistest ja lihtsatest komponentidest.