Mõtle sellele, kus sa praegu oma eluga oled, kuidas end tunned ja analüüsi, kas oled rahul. Kui on miski, mis sind häirib ja tahad, et see oleks teisiti, siis selleks, et see muutuks, pead sa midagi tegema. Üldiselt on ikka nii, meie eluviis ja harjumused on need, mis meid elus teatud punktidesse toovad. Näiteks kui sa ei tunne end oma kehas hästi, kui sul pole energiat, number kaalul valmistab muret ja peegelpilt ei ole meelepärane, siis selle kujundavad muuhulgas toiduvalikud, liikumisharjumused või õigemini selle puudumine ja unerutiin. Ning kui siis võetakse vastu otsus, et nüüd on vaja seda muuta, siis tavaliselt muudetakse kõike ja korraga. Ma isegi olen kordi ja kordi sellises olukorras olnud.
Loetakse artikleid, kuulatakse podcaste, osaletakse koolitustel ja pannakse paika suur plaan uute rutiinidega, millega kohe pihta hakatakse. Loomulikult on alguses, kui otsus muutumiseks saab vastu võetud, tuhin suur ja tahe kõike muuta, et võimalikult kiiresti ka muutusi näha. Nii võetaksegi päevaplaani 1000 uut harjumust ja nädal-kaks ehk suudetaksegi seda kõike perfektselt teha, kuid siis saabub hall argipäev – palju tööd, lapsed, ootamatused. Ja mis siis saab? Esiteks on suur pinge peal ja lisastress sellest, et tunned, et pead ju oma paika pandud plaanist kinni pidama ja kõik uued rutiinid tehtud saama. Teiseks see ikkagi lõpuks ei õnnestu ja siis on tunne, et kui 100% ei suuda oma plaanist kinni pidada, siis pole ju üldse mõtet. Ehk siis lüüakse käega ja visatakse kõik nurka ning tuntakse end läbikukkununa. Kas tunned end sellest olukorrast ära? Mina küll tunnen. Kuid mida siis saaks teisiti teha, et ei peaks pidevalt selles surnud ringis siplema?
ABC plaan
Osalesin Asi on minus korraldatud inspiratsioonipäeval ja sain sealt mitmeid häid mõtteid. Ning ühte Sandra Vabarna jagatud soovitust tahaksingi ka teiega jagada. See on ABC plaan. Nimelt, kui oled vastu võtnud otsuse endale luua mõni uus harjumus, siis tee selle harjumuse juurutamiseks kolm plaani: A plaan, B plaan ja C plaan.
A plaan olgu see ideaalne olukord, mille poole püüelda ja mis on alati põhiline eesmärk. Näiteks nädala plaanina süüa 4 täisväärtuslikku ja tasakaalus toidukorda päevas, teha 4 trenni nädalas ja igapäevaselt 10 000 sammu. B plaan olgu A plaani varuplaan – see läheb käiku siis, kui A plaan ei õnnestu. B plaani järgi tuleks näiteks süüa vähemalt 2 täisväärtuslikku ja tasakaalus toidukorda, teha 2 trenni nädalas ja iga päev 10 000 sammu. Ja ikka tuleb ette keerulisi aegu, kus ei saa ka B plaani rakendada – siis läheb käiku C plaan. Näiteks süüa vähemalt hommikusöögiks täisväärtuslik ja tasakaalus eine ning teha iga päev 10 000 sammu. See on loomulikult vaid minu näide ja plaanid peaks igaüks paika panema enda vajadusi ja võimalusi arvestades. Oluline on lihtsalt see, et eesmärgiks on alati püüelda A plaani suunas. Kui see aga ei õnnestu, siis ei ole kohe kõik katki, vaid läheb käiku plaan B jne.
Mulle endale väga meeldis see ABC plaani mõte, sest nii sageli ajame me taga ideaalsust. Kuid me ei pea tegelikult kõike perfektselt tegema. Sest just see perfektsuse tagaajamine rikub tavaliselt kogu ettevõtmise. Seega tuleb olla paindlik ning teha nii palju kui võimalik. Endale nii öelda mänguruumi jättes annad võimaluse enda heaks iga päev ikkagi midagi ära teha ja nii öelda linnukese kirja saada. Oluline on ju see, et oleksid järjepidev ja tunneksid, et oled enda heaolu nimel pingutanud.
Harjumuste muutmine: üks samm korraga!
Kuid kõige selle juures pean ma tähtsaks ka meelde tuletada, et kui otsustad oma harjumusi muuta ja uusi rutiine juurutama hakata, siis ära tee seda viga, et muudad kõike korraga. Kui sa teed kannapöörde toitumises, hakkad 5 korda nädalas trenni tegema ja lähed 3 h varem magama kui muidu, siis paraku paned sa end nii ebamugavasse olukorda, et sa ei suuda selles püsida ja põgened sellest varem või hiljem. Suures plaanis on alati parem järjepidevalt 1 samm edasi, kui 5 sammu edasi ja 10 tagasi.
Mulle ei meeldi, kui miski, mis ma ette võtan ei õnnestu. Kui miski aga ei meeldi, siis tuleb seda muuta, eks? Kui seda muuta ei saa või ei oska, tuleb muuta oma suhtumist. Seega kavatsen mina ABC plaani tehnika kindlasti kasutusele võtta ja soovitan ka sinul proovida. Pea meeles, et sa ei pea alati kõike perfektselt tegema!
Mis sa arvad, kas ABC plaani tehnika on midagi sellist, mida võiksid proovida?