Mida oodata, kui alustad kaalulangetust Fitlapiga

Mul on hea meel, et oled leidnud enda jaoks Fitlapi ja usaldad meid olema Sulle abiks ja toeks teekonnal tervisliku ja tasakaalustatud toitumise poole. Kindlasti on oluline läbi mõelda, miks Sa oled otsustanud oma eluviisi muuta ning miks Sul seda vaja on. Mõtestatud tegevus annab alati paremaid tulemusi, sest laseb meil tegutseda kindlal põhjusel enda jaoks olulise eesmärgi nimel. Ning üldine eesmärk on ju omandada teadmised ja võtta omaks uus eluviis alatiseks, et ei peaks igal aastal uuesti alustama.

Ja kui Sa veel ei ole otsustanud, siis mõtle, kas oled rahul hetkeolukorraga. Kui ei, siis on kaks valikut: kas olla edasi rahulolematu või võtta kätte ja midagi muutma hakata. Arvesta sellega, et ideaalset aega ei tule, sest see ideaalne aeg on täna, just praegu. Panen Sinu jaoks kirja, mida oodata, kui alustad kaalulangetust Fitlapi abil. Lisaks toon välja, mida mitte oodata ja kuidas alustada.

Mida oodata?

  • Ei pea sööma vaid kana ja juurikaid, vaid saad süüa seda, mis meeldib. Just nimelt – Fitlapis on enam kui 1000 retsepti, mille seast saad igaks toidukorraks valida endale sobivaima. Retseptides on võimalik toiduaineid asendada ja soovi korral ka retsepte muuta eemaldades või lisades sinna toiduaineid ise juurde. Saad soovi korral luua oma retseptid või kasutada toidupäevikut, kuhu kogu oma päeva toit kirja panna. Tooteid on võimalik retseptidesse ja toidupäevikusse sisestada ka skaneerides triipkoodi abil.

  • Saad magustoite edasi süüa. Magustoitudest ei pea tõesti sugugi loobuma, sest ka toitumiskavas on palju magustoidu retsepte. Pea kõike saab teha ka tervislikumas võtmes, seega meil on nii jäätist, saiavormi, pannkooke, brownies’id, juustukooke, keekse kui ka kaneelirulle. Kui oled magusasõber, kuid oleks tarvis kalorite tarbimist piirata, julgustan proovima Stevia-magusainet, mis on looduslikku päritolu ning aitab vajadusel hästi suhkru tarbimist piirata. Sünteetilistest magusainetest soovitan hoiduda!

  • Portsjonid võivad olla oodatust suuremad. Toitumiskavas on kasutusel palju madala energiatihedusega toiduaineid, mistõttu on paljude toitude portsjonid üllatuslikult suured. Siiski tahan toonitada seda, et inimesed on kõik erinevate söömisharjumustega ning seetõttu, mis ühele võib tunduda suure portsjonina, ei ole seda teisele mitte. Küll aga ei pea siiski kartma, et kaalu langetamisel saabki igal toidukorral vaid veidike süüa, sest meil on Fitlapis vabavara. Mis see vabavara on? Need on madala energiasisaldusega köögiviljad, mida võib toidukorra ajal süüa nii palju, kui on soovi. Just tänu vabavarale saab iga toiduportsjoni teha just nii suureks nagu endal vaja.

  • Tühja kõhu tunne. Mõni võib seda tunda, mõni mitte - see jällegi oleneb inimesest ja sellest, millised on olnud tema toitumisharjumused. Tuleb lihtsalt arvestada sellega, et kui eesmärgiks on kaalu langetada, siis oleme arvestanud päevase tarbitava energiakoguse defitsiidiga. See võib alustades kaasa tuua kerge tühja kõhu tunde, mis on mööduv. Selle leevendamiseks on oluline hoida võimalikult võrdseid toidukordade vahesid, tarbida kiudainerikkaid toite (need on meil nagunii toitumiskavas olemas) ning kasutada vabavara.

  • Rohkem energiat. Kui hakkad Fitlappi kasutama, siis tajud varsti, et Sul on rohkem energiat. See tuleb sellest, et sööd regulaarselt tasakaalusatud toitu, mis tagab stabiilsema veresuhkrutaseme ja ei tee uniseks. Süües mitmekesiselt saab keha ka kõik vajalikud toitained ning tunnedki end hästi ja energiliselt.

  • Parem enesetunne ja tuju. Ebaregulaarne ja tasakaalustamata toidu söömine mõjutab meie enesetunnet ja tuju rohkem, kui oodata oskame. Veresuhkur kõigub, süsivesikuterohked toidud teevad meid uniseks ning kui enesetunne pole hea, pole ka tuju hea. Kui süüa Fitlapi näpunäidete järgi, püsib veresuhkur stabiilsena, kaal langeb, toidust saab kvaliteetseid toitaineid ning see kõik mõjub nii enesetundele kui tujule väga positiivselt.

  • Parem nahk. Täpselt! – naha seisukord peegeldab väga sageli just meie toiduvalikuid. Vähem töödeldud tooteid ja rohkem enda valmistatud toitu kvaliteetsest toorainest, vähem rasva- ja suhkrurikkaid snäkke ning magusaid karastusjooke ning rohkem puu- ja köögivilju, puhast joogivett ja see mõjubki naha tervisele vägagi positiivselt.

  • Parem uni. Regulaarsed toidukorrad, stabiilsem veresuhkur ja kiudaineterikkam menüü, mis soodustab head seedimist aitavad kaasa sellele, et uni oleks rahulikum ja kvaliteetsem. Lisaks on Fitlapis soovitus süüa viimane toidukord ca 2 h enne magaminekut, nii ei pea keha magama heites seedimisega liiga intensiivselt tegelema ja saab rahulikumalt und nautida.

  • Alguses kiirem kaalulangus. Kui alustada kaalulangetust, siis piiratakse kalorite tarbimist ja sageli ka tarbitavate süsivesikute osakaal toidus väheneb ning see toob kaasa kehas glükogeeni varu vähenemise. Kuna glükogeen on kehas alati seotud veega, siis vabandebki alguses vesi ja kaalukaotus võibki selle arvelt olla suurem. Hiljem see kindlasti stabiliseerub – tervislik on langetada 0,5-1 kg nädalas. Nii on tagatud langus eelkõige rasva, mitte lihasmassi arvelt.

  • Vaja aega harjumiseks. Arvesta, et iga muutus viib mugavustsoonist välja, mis tähendab, et peab andma endale aega harjumiseks. Muutused ongi vahel ebamugavad, panevad meid kahtlema ja kõhklema. Kuid siinjuures ongi oluline, et oled enda jaoks läbi mõelnud, miks Sa seda kõike teed.

  • Vajab planeerimist. Kui tahad alustatud teekonda muutuse suunas enda jaoks võimalikult lihtsaks ja mugavaks teha, siis soovitan oma toidukordi ette planeerida. Vajadusel valmista ette ja võta kaasa või mõtle läbi, millal, kust ja mida saad osta. Oluline on, et toidukordade vahele ei jääks liialt suuri vahesid ning Sa ei läheks pärast hirmus tühja kõhuga poodi, sest siis on mõistlike valikute tegemiseks juba suuremat tahtejõudu vaja.

Mida mitte oodata?

  • Sama kiiret kaalulangust nagu alguses. Tõin juba eelnevalt välja, et sageli kaalulangetusega alustades langeb kaal järsult korraga rohkem. See juhtub vedeliku arvelt ning seetõttu ei tohiks endale seada ootuseks, et selline langus on pidev. Selleks, et keha suudaks säilitada võimalikult palju lihasmassi, organism saaks toidust vajalikud toitained ning enesetunne oleks hea ja energiat jaguks, peab olema kaalulangus rahulik ning mitte ületama keskmiselt 1 kg nädalas. Seega ära kindlasti ole pettunud, kui alguses langeb kaal mitu kilogrammi korraga ja hiljem on langus tagasihoidlikum. See on normaalne protsess ja peabki nii olema. Kindlasti ei tohiks programmis hakata muutma kaloraaži seadeid kohe, kui kaalulangus on veidi aeglustunud. Enne seadete muutmist tuleb alati meiega nõu pidada!

  • Ebareaalseid tulemusi. Seoses kõige sellega, mida just eelnevalt kirjutasin, ei tohiks olla eesmärgiks kaotada kaalu liiga palju liiga kiiresti. Suurem ülekaal ei teki üleöö ja sellest lahtisaamine ei saa ka üleöö juhtuda. Seega anna endale aega ja sea realistlikud eesmärgid – tervislik tempo on 2-4 kg kuus.

  • Et pingutama ei pea. Kui tahad midagi muuta, pead selleks midagi tegema. Seega pole kasu, kui lihtsalt infot vastu võtta, kuid sellega mitte midagi peale hakata. Muutuste loomiseks tuleb tegutseda. Ja see ei pruugi alati olla lihtne – tuleb vaeva näha, tuleb pingutada. Kuid kui eesmärk on oluline ja hetkeolukord meid kuidagi ei teeni ega paku rahuldust, siis on kõik pingutused seda väärt.

Kuidas alustada?

  • Sea pikaajalised ja lühiajalised eesmärgid. Vahe-eesmärkide saavutamine annab vajaliku eduelamuse, mis motiveerib edasi liikuma.

  • Alusta rahulikult. Ja seda nii liikumise kui toitumise osas muudatuste tegemisega. Kohe 100% täpsusega toitumiskava järgima hakata ei pruugi olla alati parim valik, sest võib olla liiga järsk muutus ja on raske sellega kohaneda. Samamoodi ei tasu kohe hakata tegema 6 korda nädalas trenni, sest see on kehale liiga suur koormus ja nii võid endale liiga teha. Kui ikka korraga liiga suur amps võtta, ei pruugi see jätkusuutlik olla. Isegi need, kellele tundub „kõik või mitte midagi“ tegutsemine olema jõukohane, peaksid vägagi tegelema samal ajal oma mõttetööga. Sest paraku kipub ikka olema nii, et korraga liiga suured muudatused hüljatakse ühel hetkel ja minnakse vanade harjumuste juurde tagasi. Seega alati on jätkusuutlikum teha korraga väiksemaid muutusi, sest nii anname endale aega harjuda ja muutused omaks võtta ning sellel kõigel on palju suurem tulevik.

  • Uni korda. Uni on kõige alus. Kui tahad end hästi tunda, tahad, et oleks jõudu pingutada, oleks energiat ja tuju oleks hea, siis maga piisavalt. Kui Sa ei vaevle unevõlas, siis ükskõik, mida Sa elus ka ette ei taha võtta, on nii öelda pool võitu käes. Ja ma ei liialda. Seega, kui tahad õnnestuda tervisliku toitumise ja liikumise osas, siis jälgi, et magasid igal öösel 7-8 tundi ja läheksid võimalusel alati ühel ja samal ajal magama.

  • Tegele vaimse tervisega. Kui Su vaimne pool on rahulik ja tasakaalus, on kõik palju lihtsam. Meie vaimne seisund mängib väga suurt rolli selles, kuidas meie tegemised õnnestuvad. Seega kuula muusikat, jaluta metsas, loe raamatut, mediteeri, osale enesearengu kursustel ning kasvata austust ja armastust enda vastu. Kui seda teed, õnnestub Sul kõik, mida ette võtad hoopis paremini.

Oluline meeles pidada:

  • Leia oma põhjus!
  • Suhtumine õigeks – mitte „ma pean“, vaid „ma saan“!
  • Planeeri ja valmista ette! Ja vajadusel võta kaasa.
  • Uni korda! – Maga igal ööl 7-8 tundi.
  • Joo piisavalt vett! Kui palju? – 28-34 ml keha 1 kg kohta. Arvesta, et ca 1 L saad toidust ning ülejäänu tuleks ära juua.
  • Regulaarsed toidukorrad! – Söö võimalikult võrdsete vahedega. Kui oled näksija või on olnud probleeme veresuhkruga, tee toidukorra juurde kerge vabavarast salat ja söö see esimesena ära.
  • Kaasa pere! – Tee kõigile korraga sama toitu. Saad liita pereliikmed toidukorrale või teha enda mitmekordse koguse.
  • Oled maiasmokk? – vali iga päev retseptide seast mõni magustoit.
  • Küsi abi! - Kui tekib mõni küsimus või kui vajad abi, siis kirjuta meile!

Vaata ka videost, mida selle postituse teema kohta rääkisin Fitlap.ee toetusgrupis.