Tervislikud toidud, millega peab piiri pidama
Tervislikud toidud, millega peab piiri pidama

Kõik tervislikud toidud ei kuulu alati "neid söön palju tahan" kategooriasse. On terve rida toite, mis on küll igas endast lugu pidavas toitumiskavas sees, ent nendega liialdamine võib sulle sellegipoolest pakkida selga korralikult ülekilosid. Ja mõni neist võib esmapilgul tunduda täiesti süütuna.

Igast tervislikust toidust on võimalik ennast teoreetiliselt ülekaaluliseks süüa. Kõik on kinni söödud kogustes. Mõõdukas koguses on need väga vajalikud, suuremas koguses võib asi minna ohtlikumaks.

Täna reastan sulle toiduained, millega tasub olla õige pisut ettevaatlikum.

Pähklid, seemned

Pähklid, seemned ning neist valmistatud erinevad võid (nt maapähklivõi) on täis ohtralt kasulikke rasvhapped, kiudaineid, vitamiine ning mineraale. Ja tegemist on fantastiliste täiendustega igasse toitumiskavasse.

Aga kas teadsid, et peotäis pähkleid annab sulle lausa 200 kcal? Arvestusega, et keskmise naisterahva päevane kaalu langetamiseks sobilik kaloraaž on ca 1600-1700 kcal, siis päeva norm täituks ainult neid süües kiirelt.

Olen ka märganud, et ega pähklite söömist enne ei lõpetata kui pakk otsas. Seepärast tasub neid lisada toidule mõistlikult.

Õlid ja teised rasvained

Paljud õlid (oliiviõli, kookosõli, linaseemneõli, Kreeka pähkli õli jms) on väga headeks rasvhapete allikateks. Need aitavad täita sinu kõhtu ning anda toidule imelist maitset. Päeva lõpuks oleme me ju kõik maitsenaudingute otsinguil?

Rasva on kehale väga vaja. Ilma nendeta oleks meie teekond "tervema mina" poole üks piin ja kannatuste rada. Sellegipoolest on siin üks suur "aga". Rasvainega on enneolematult lihtne üle pingutada. 100 g rasvainet annab sulle lausa 900 kcal - rohkem kui ükski teine toiduaine siin ilmas.

Kui sööd iga päev kasvõi ühe teelusikatäie rohkem õli, saad sellest aasta jooksul tervelt 10000 kcal rohkem.

Ära saa valesti aru, õlid on väga vajalikud, ent nende puhul peab eriliselt jälgima söödavat kogust ning "hooletus" võib maksta kätte lisakilodega.

Kuivatatud puuviljad ja marjad

Kuivatatud puuviljad (ploomid, datlid, rosinad, aprikoosid, banaanid jms), kuhu pole lisatud suhkrut, on tegelikult kaalu langetajale sobilikud. Pole ju tehtud puuviljadega muud, kui vesi välja kuivatatud. Samas on nad värsketest puuviljadest mahult kordades väiksemad, mistõttu on neist väga kerge üle süüa.

Näiteks peotäis kuivatatud ploome annab sulle ligikaudu 200 kcal (sõltub muidugi peost). Samas kui värskeid ploome saaksid selle arvestusega süüa tervelt pool kilo. Sama loogika käib ka kõikide teiste kuivatatud puuviljade ja marjade kohta.

Lisaks ole väga tähelepanelik - väga tihti on nendele toodetele lisatud suhkrut. Seepärast viska alati enne ostmist pakendile pilk peale.

Süsivesikurikkad toiduained

Nagu sa ilmselt tead, siis Fitlap ei ole kaasa läinud ülemaailmse "haibiga" vältimaks näiteks makarone. Või muid sarnaseid tooteid. Siiski on meie eeldus, et tegemist oleks maksimaalselt kiudainerikaste toodetega.

Fitlap ei ole äärmus ega ka "low carb", küll aga usume süsivesikute puhul kvaliteeti ning mõõdukusse.

Ja mistahes süsivesikurikaste toiduainete söömisega peab hoidma piiri. Pannitäis täisteramakarone või potitäis tatraputru võib samuti sinu kaalulangetuse plaanid sassi lüüa. Mõõdukus sobib, liialdamine mitte.

Anna kommentaaridesse teada, kas sulle meenub mõni sarnane toiduaine veel.