01.04. saab aasta sellest, kui alustasin Fitlapi abil kaalulangetamist. 5 kuuga vabanesin 15 kg ja edasi olen püüdnud saavutatut hoida. Tegelikult olen ma praegu 3,3 kg raskem kui septembris, aga endiselt normaalkaalus. Ma ei loe ennast sellepärast läbikukkunuks, sest isegi siis kui mul veel mingeid kaaluprobleeme polnud, olin talvisel ajal raskem kui suvel.

Kehakaal on ainult number, mis ei anna täit ülevaadet inimese välimusest ja tervisest. See sõltub ju paljudest asjadest: pikkusest, kehatüübist, vanusest jne. Kehatüüpegi saab jagada erinevalt. Enamlevinud on vist õun, pirn, koonus, liivakell ja ristkülik. Skeleti ja ainevahetuse iseärasusi arvestades mesomorf, ektomorf või endomorf. Kaks sama pikkuse ja kaaluga inimest võivad olenevalt kehatüübist täiesti erinevad välja näha ja isegi sama inimene võib pärast aktiivse treenimisega alustamist olla küll samas kaalus või isegi raskem, aga välja näha hoopis teistsugune. Mõned näited sellel lingil http://www.boredpanda.com/same-weight-fitness-incredible-transformations/

Kehamassiindeksit (KMI või BMI) teavad vist kõik. Minu KMI on momendil 23,77. Normaalseks loetakse 18,5-24,9. Endale üllatusena sain töötervishoiuarsti juures teda, et olen tervelt 3cm lühemaks jäänud. Tegelikult on see täiesti normaalne, et vanuse lisandumisega pöiavõlvid lamenevad, lülisamba lülidevahelised kettad õhenevad ja inimene jääb justkui lühemaks. Olen 30-aastasena kaalunud 57 kg, aga kui ma praegu sama palju kaaluks, oleks vaatepilt vist üsna kole, kuigi minu normaalkaal KMI järgi on 53,5-72,2 kg. Inimesed hakkaks vist kahtlustama, et mind on mingi kuri tõbi tabanud. Soovitataksegi, et nooremana võiks kehakaal olla vahemiku alumises otsas ja vanemana võib jääda ülemisse otsa. Samas võib väga treenitud ja lihaseline inimene olla KMI järgi ülekaaluline, seepärast ei saa ainult seda näitu arvesse võttes hinnata inimese rasvumist.

Üks oluline näitaja on vööümbermõõt, tervisele ohtlikuks loetakse kui naiste vööümbermõõt on üle 88 ja meestel üle 102 cm. Lisaks kaalukaotusele, ongi mul kõige suurem rõõm sellest, et see mõõt on 89 asemel nüüd 74 cm. Lisaks soovitatakse arvutada oma vööümbermõõdu ja puusaümbermõõdu suhe (WHR), jagades vööümbermõõdu puusaümbermõõduga. Kui tulemus jääb naistel alla 0,8 (meestel 0,9), on risk südameveresoonkonna haigusteks väike. Veel üks lihtsalt arvutatav mõõt on vööümbermõõdu ja pikkuse suhe (WHtR). Normaalseks loetakse, kui naistel on see 0,35-0,48 (meestel 0,35-0,52). Minul on need näidud õnneks täiesti korras.

Kõige parema ülevaate annab vist kehakoostise analüüs, millega saab mõõta rasvaprotsenti, lihasmassi jne. Seda saab teha spordiklubis, apteegis või isegi kodus, kui endale vastav seade osta. Käisin viimati seda tegemas septembris ühes apteegis. Tulemused olid head (kirjutasin sellest ühes varasemas blogis). Kuna tol hetkel olin kaalulangetuse saavutanud ainult toitumist muutes, novembrist alates tegelen ka koduste treeningutega, siis olen mõelnud, et võiks kord ka spordiklubis ühe kehakoostise analüüsi teha.

Kui mul oleks palju raha, siis võiks ju oma kehakuju muuta ja lasta üleliigne rasv teisaldada sinna, kus seda puudu jääb, aga kelle jaoks ja milleks? Tähtis on tunda end oma kehas hästi ja tänu Fitlapile mina juba tunnen.

Häid pühi!