Miks kaal tõuseb pärast patutoidukorda?
Miks kaal tõuseb pärast kavavälist toidukorda?

Fitlapi toitumiskavas on igal nädalal lubatud teha üks kavaväline toidukord, mis tähendab seda, et kava kasutaja võib sel toidukorral süüa ja juua mida ja kui palju iganes ta soovib. Tingimuseks on vaid see, et eelnevalt on terve nädala tublisti toitumiskava järgitud ja sellest kinni peetud. Tegelikult on kavaväline toidukord hea võimalus end kord nädalaks lõdvaks lasta, et kogu kava järgimine liialt piiravaks ja ahistavaks ei muutuks. See, kas süüakse toitumiskava sööke, lihtsalt suuremas koguses, või suure prae, kiirtoitu, kooke, maiustusi või erinevaid soolaseid näkse, on igaühe enda otsustada. Sageli langeb valik siiski nende viimaste kasuks. Üldjuhul toob kavaväline toidukord endaga kaasa järgmisel päeval suurenenud kaalunumbri. Ja tavaliselt pole kaal mitte lihtsalt paarsada grammi suurenenud, vaid number võib olla isegi kuni paar kilo suurem. Miks see nii on?

Rohkem süsivesikuid - suurem kaal

Tegelikult ei ole üldse midagi valesti, kui pärast kavavälist toidukorda kaal tõuseb. See, kui palju täpselt, on individuaalne ja sõltuv kindlasti ka sellest, mida ja kui palju süüakse ja juuakse. Kuid kindel on see, et kogu kaalu tõus pole rasvamassi arvelt, vaid hoopis kehas oleva vee arvelt. Ja sellel on tegelikult üsna lihtne selgitus. Süsivesikutest toodab keha glükoosi ja glükoosi varud talletatakse glükogeenina maksas ja lihastes. Glükogeen on aga seal alati seotud veega. Kuna toitumiskavas ei ole suhkrurikkaid ega ainult kiireid süsivesikuid sisaldavaid toite, siis kavavälise toidukorra ajal neid tarbides saadaksegi rohkem süsivesikuid ning seeläbi suurenevad glükogeeni varud. Sellega suureneb ka organismis oleva vee hulk.

Kaalu tõstjad sool ja alkohol

Ka suuremas koguses soola tarbimine võib tõsta kaalu, sest sool seob organismis vett. Põhjus on selles, et organism püüab pidevalt hoida kehas õiget kaaliumi-naatriumi tasakaalu (naatrium on soola üks koostisaine) ning tarbides rohkem soola, hoitakse kinni rohkem vett, et sisse söödud soola kehas lahjendada. Seega kui tarbitakse kavavälise toidukorra ajal rohkem soolast toitu, näiteks krõpse, juustu, soolaseid näkse, siis on täiesti normaalne, et kaal tõuseb. Lisaks on ka alkohol aine, mis kehas vett seob ja seeläbi samuti kaalutõusu põhjustab.

Miks toitumiskava kasutamisega alustades esimestel päevadel kaal järsult langeb?

Eelnimetatud glükogeenivarud ja nende seotus veega, samuti tagasihoidlikum soola tarbimine ja alkoholi välistamine ongi põhjusteks, miks algul kaalulangetusega alustades kaal sageli korraga rohkem kukub. Süsivesikute, eriti kiirete ehk lihtsüsivesikute tarbimine väheneb järsult, lisaks tekitatakse defitsiit toiduga saadava energia osas. Samuti väheneb poolfabrikaatide ja soolaste näkside ning alkoholi tarbimine. Kõige selle läbi vähenevad glükogeeni varud ja nende ärakasutamisel vabaneb organismist glükogeeniga seotud olnud vesi. Lisaks ei pea keha enam suuremat kogust soola lahjendama ja vett kinni hoidma. Seega suurem osa kiirelt langenud kaalust pole sugugi rasv, vaid vesi. Rasvamassi kadumiseks kulub siiski rohkem aega.

Suurenendud soolemass

Kõigele lisaks on üks põhjus, millega sageli ei arvestata pärast kavavälist toidukorda, on suurenenud soolesisu. Kuna kavavälise toidukorra ajal ei pea toitu kaaluma ja on lubatud süüa nii palju, kui on soovi, siis üldiselt ikka süüakse koguseliselt rohkem kui muidu. Seega on loomulik, et järgmiseks hommikuks pole see kõik jõudnud veel kehast läbi käia ja ka suurenenud soolesisu tõstab kehakaalu.

Soovitused

Peamine soovitus oleks pärast seda, kui on toidu osas endale rohkem lubatud, kohe järgmistel päevadel kaalule mitte astuda, eriti, kui kaalunumber palju stressi tekitab. Ei ole tarvis endale seda lisapinget peale panna. Pärast kavavälist toidukorda tuleks toitumiskava kenasti edasi järgida ja kaaluda end ca 4-6 päeva möödudes. Ei tohi unustada, et kaal ei ole kaalulangetamisel konstantselt allapoole liikuv number, see on alati üles ja alla kõikuv suurus ning see on igati normaalne! Ei tohiks kunagi vaadata kaalu iga päev või isegi iga nädal kui ühte konkreetset numbrit, mis tulemuse määraks. Tuleks jälgida kaalu langemise trendi ja vaadata pigem kuu keskmist. Liigne kaalunumbri pärast muretsemine põhjustab vaid tarbetut stressi ja lõppkokkuvõttes võib hoopis see kaalu langusele pärssivalt mõjuda, sest stressihormoonidel on meie kehas paljude reaktsioonide üle paraku suur võim.

Kokkuvõttes ei pea kindlasti kavavälist toidukorda kartma või seda kaalu tõusu kartuses ära jätma. Aeg-ajalt võib ikka endale veidi rohkem lubada, isegi kui eesmärgiks on kaalu langetamine ja seetõttu tuleb täpsemalt oma toitumist jälgida. Oluline on lihtsalt endale teadvustada, et kavavälise toidukorraga kaasneb üldjuhul kaalutõus ja et see on vaid ajutine ning enamjaolt seotud kehas suurenenud vee hulgaga.

Kindlasti ei pea tundma mingeid süümekaid, kui kavavälise toidukorra ajal on tehtud mitte nii tervislikke valikuid. Tasub meeles pidada, et pole vajadust jagada toite headeks ja halbadeks, vaid lihtsalt mõista, et on toite, mida sööme sagedamini, sest need on meile kasulikumad ja aitavad saavutada oma eesmärke ja on toite, mida sööme harvem, sest nendest ei saa me kasu ja meie keha ei vaja neid tegelikult. Peab paika tõde, et kõike võib süüa, oluline on lihtsalt kogus ja sagedus.