Kas kiirkaerahelbed on halvad?Kas kiirkaerahelbed on halvad?

Kaer on üks levinumaid teravilju, mis ise nõuab vähe, kuid vastu annab väga palju. Kasvutingimuste osas pole kaer üldse pirtsakas, ta suudab taluda erinevat õhutemperatuuri- ja niiskust ning kasvab hästi erinevat tüüpi muldadel. Kaeratooteid tasub kindlasti tarbida, sest kaera kasulike omaduste nimekiri on väga pikk. Eestis levinuim kaerast tehtud toit on kaerahelbepuder, mida valmistatakse täistera- või kiirkaerahelvestest. Sageli on inimesed aga dilemma ees, millistest kaerahelvestest valmistatud puder on tervislikum. Kas kiirkaerahelbed on halvad?

Kaera kasulikkus

Kaera tasub toiduks tarbida, sest sellel on väga palju kasulikke mõjusid. Kaeras on palju kiudaineid, mida organism vajab seedeprotsessi toetamiseks ning täiskõhutunde säilitamiseks. Kaer on väga hea taimse valgu allikas, sisaldades palju erinevaid aminohappeid. Lisaks sellele saab kaerast valmistatud toiduainete tarbimisega ka erinevaid vitamiine ja mineraalaineid.

Kaera tarbides saame näiteks mangaani, fosforit, magneesiumi, rauda, tsinki ja mitmeid B-rühma vitamiine. Mangaan mängib rolli kolesterooli ainevahetuses, takistab rasvade ladestumist maksas ning alandab vere kolesteroolitaset. Seega on kaer üks suurepärane vahend veresoonte lupjumise ehk ateroskleroosi ennetamiseks. Tsink aitab vabaneda mürkidest ning mõjub hästi naha tervisele. Raud on kasulik verevarustusele parandades hemoglobiinitaset. Seega on kaera näol tegemist tõelise supertoiduga ning seetõttu on see ka Fitlapi toitumiskavas väga olulisel kohal.

Heleni täisterakaerahelbed ja kiirkaerahelbed

Peame toidu valmistamise juures väga oluliseks toiduainete kvaliteeti ning kuna Heleni tooted sobivad suurepäraselt kokku meie põhimõtetega, siis kannavadki nüüd nende täisterakaerahelbed ja kiirkaerahelbed Fitlapi usaldusmärgist. Tihti aga kohtab arvamusi, et kiirkaerahelbed ei ole hea valik, kuna on liiga palju töödeldud ega sisalda enam midagi kasulikku. Kuidas siis tegelikult selle asjaga on?

Esimese asjana on oluline märkida, et Heleni täisterakaerahelbed ja kiirkaerahelbed on mõlemad täisterahelbed. Nende vahe seisneb tootmisprotsessi teatud etappides, mis muudab ka hilisemat valmistamisviisi - kiirkaerahelveste valmistamisaeg on lühem. Kuid täisterakaerahelvestest kiirkaerahelveste tegemine ei muuda nende toiteväärtust, see on mõlemal tootel ülimalt sarnane. Pisikene erinevus seisneb kiudainete koguses, kuid neid on kiirkaerahelvestes vaid 1 g 100 g kohta vähem kui täisterakaerahelvestes. Et aga asi oleks veel selgem, kirjeldame täpsemalt Heleni kiirkaerahelveste tootmisprotsessi.

Heleni kiirkaerahelveste tootmine

Kiirkaerahelbed on valmistatud naturaalsest Eestis kasvatatud viljast ning mingeid lisaaineid toodetele lisatud ei ole. Heleni kiirkaerahelveste tootmine on jagatud järgmistesse etappidesse:

  • eelpuhastus
  • koorimine
  • sorteerimine
  • lõikamine
  • aurutamine
  • muljumine
  • sõelumine
  • pakkimine

Kogu tootmisprotsessi vältel liigub teravili kinnises hermeetilises torustikus, seetõttu ei satu tolmu tootmisruumidesse ega ümbritsevasse keskkonda. Kõigepealt toimub põhjalik eelpuhastus, mille käigus eemaldatakse umbrohututid ja viljakõrred. Edasi sorteeritakse välja peenike tera, mis jahvatatakse loomasöödaks.

Seejärel suunatakse puhastatud ja sorteeritud kaeraterad koorimismasinasse, mille abil eemaldatakse kaerateradelt koored. Edasi liigub teravili sorteerimismasinasse, kus toimub põhjalik sorteerimine. Jämedamad kaeraterad transporditakse lõikajatesse, kus need lõigatakse kolmeks. Peale lõikamist toimub tangu puhastamine ja sorteerimine.

Puhastatud, sorteeritud ja lõigatud materjal läheb aurutorni, kus seda kuumutatakse 1 tund 104º-ni. Seejärel muljutakse kuumutatud terad valtsmasinas helvesteks. Kuumad ja niisked helbed lähevad kuivatisse, kus need kuivatatakse kuuma õhu abil ning seejärel jahutatakse külma õhuga. Kuivatatud ja jahutatud helbed sorteeritakse veelkord üle ning mittekvaliteetsed helbed eraldatakse suuruse põhimõttel.

Puhas ja kvaliteetne valmistoodang transporditakse pakkimismasina valmistoodangupunkrisse, kus need pakendatakse. Kõik need toimingud ei vähenda kuidagi kaerahelveste kasulikke omadusi, toiteväärtust ega kiudainete sisaldust.

Kokkuvõtteks võib öelda, et tänapäeva kiires ühiskonnas, kus kõik üritavad aega kokku hoida, pole hommikuti kiirkaerahelvestest pudru keetmine kuidagi halb valik. Tänu kaera suurepärastele omadustele, tõuseb pudru keetmisele kulutatud paarist minutist hoopis suur kasu.

Häid mõtteid, mida kaerahelvestest valmistada, leiab siit!