Kui sinu eesmärk on edukas kaalulangetus, siis üks oluline nipp, mis toetab selle õnnetumist on toidu ettevalmistamine. Kui Sul on toidukorrad planeeritud, läbi mõeldud ja toit ette valmis tehtud, siis on sul lihtsam enda paika pandud plaanist kinni pidada ning hoiduda tühja kõhuga tehtud otsustest, mis sinu eesmärke ei toeta. Lisaks kõigele sellele hoiad toidu ettevalmistamisega ka raha kokku ning vähendad toidu raiskamist.
Mitmeks toidukorraks ette võid valmistada väga erinevaid roogi. Kõige paremini sobivad selleks erinevad kuumtöödeldud toidud: pajaroad, supid, hautised, pasta- ja tatra ning muud teraviljatoodetega valmistatud road, samuti kartuliga toidud, kastmed. Loomulikult saab ette teha ka näiteks omlette, salateid ja võileibu, kuid neid pigem soovitaks teha ainult ühe portsjoni kaupa ette. Salatite puhul tasub komponendid karpi valmis panna, kuid kokku segada alles vahetult enne söömist.
Tihti arvatakse, et kaalulangetus ja tervislik toitumine on kallis ja keeruline, kuid tegelikult ei pea see üldse nii olema. Loomulikult on võimalik soovi korral alati katsetada ka keerulisemaid gurmeeroogi, kuid igapäevaselt on võimalik tasakaalustatult ja tervist toetavalt toituda väga lihtsalt.
Fitlapiga toidu ettevalmistamine
Toon järgnevalt näiteks, kuidas on võimalik Fitlapis retsepti endale sobivalt muuta ja kohandada ning seejärel korraga mitu portsjonit valmistada. Teen seda ühe väga lihtsa Fitlapi retsepti põhjal, milleks on „Riis hakkliha ja aedviljadega“. Kasutan muutmise ja asendamise võimalust, et ei tekiks toidu ülejääke ja saaksin kasutada ära kogu pakendite sisu, mille olen ostnud. Alustuseks pean tegema asendused, sest mul on kodus näiteks hoopis wokisegu ja broileri kintsuliha. Selgitan protsessi samm-sammult.
- Otsin retsepti üles ja lisan toitumiskavasse endale toidukorraks.
- Avan toidukorra ja teen ära vajalikud asendused. Hakkliha asendan broileri kintsulihaga ja juurviljasegu wokiseguga. Seejärel sisestan, mitu portsjonit ma soovin korraga ette valmistada. Teen tavaliselt korraga 3 portsjonit, seega sisestan enda nime taha „3“.
- Nüüd kuvatakse resteptis koguseid mulle kolmeks toidukorraks kokku.
- Mul on aga olemas 500 g pakk broileri kintsuliha ja üks 400 g pakk Härmavilja wokisegu.
- Seega kohandan retsepti kogused sellele vastavalt. Seda saab teha vajutades tegevuste alt või sõna „toiduained“ järelt pliiatsi ikooni.
- Kuna pärast muudatuste tegemist näen, et kogu energiasisaldus läks soovituslikust üle, siis tean, et pean mingeid koguseid vähemaks võtma.
- Otsustan, et ei soovi nii palju õli panna, kuid sooviksin lisada veidi hapukoort, näiteks 20 g portsjoni kohta ehk 60 g kokku. Teen seega õli koguse väiksemaks ja lisan hapukoore.
- Nüüd on kõik soovitud muudatused tehtud ning kaloraaž ja ka makrotoitainete (süsivesikute, valkude, rasvade jaotus vastab soovitusele). Seega salvestan toidukorra (vastav nupp olemas).
- Teen toidu retseptis olevate koguste järgi valmis.
- Kuna tegin kolmeks toidukorraks, siis selleks, et teada saada, kui palju saan üheks toidukorraks süüa tuleb kogu valmis toit ära kaaluda (ilma hapukooreta).
- Saadud kaalu saan kas lihtsalt kalkulaatoril 3-ga jagada või sisestada valmis toidu koguse lahtrisse. Ja saangi teada, kui palju saan üheks toidukorraks süüa.
- Et järgmistel päevadel mugav oleks, saan jagada kohe ka teised kaks portsjonit eraldi karpidesse. Siis jääb vaid soojendamise vaev. Sööma hakates ei tohiks unustada ka hapukoor lisada. Ning soovi korral võib alati lisada veel ka vabavara.
- Kui soovin toidukorra toitumiskavas sööduks märkida, siis pärast toidu valmis saamist ja ära jagamist muudan koguse kordaja tagasi 1-ks. Ja seejärel märgin sööduks.
- Toidukorra kopeerin ka järgmise kahe päeva õhtusöögiks (või muuks soovitud toidukorraks).
See oli üks näide lihtsa retseptiga ning vastvalt minu personaalsetele kogustele. Enda personaalsed kogused leiad Fitlapi toitumiskavast! Ja igaüks saab samamoodi enda retsepte ümber teha ja kohandada ning toitu ette valmistada. See on oluline, et toetada iseennast oma eesmärkide saavutamisel. Usun kindlalt, et üks oluline alustala, millega tagada edukas kaalulangetus on toidu ettevalmistamine.
Jaga kommentaarides, millised on sinu lemmiktoidud, mida mitmeks päevaks ette valmistad!