Lihavõtete eel on hea rääkida sellest, miks süüa muna, mida munad sisaldavad ja kõigest muust, mis on munadega seotud.

5 põhjust, miks süüa muna

1. Vähem põletikke kehas

Munas leiduvad antioksüdandid seleen ja luteiin aitavad vähendada põletike tekkimist kehas ning võidelda vabade radikaalide vastu. Meile on see võitlus väga oluline, sest vastasel juhul suureneks märgatavalt võimalus haigestuda südamehaigustesse.

2013. aastal tehti ülekaaluliste ainevahetussündroomi (seisund, mis paneb inimesed väga suurde südamehaiguste tekke riskigruppi) põdevate inimeste peal uuring, kus uuriti muna söömise mõju põletikunäitajatele. Leiti, et võrreldes nendega, kes tarbisid munale alternatiivseid toiduaineid, aitas kolme muna söömine päevas vähendada põletike näitajaid kehas.

2. Võib tõsta hea kolesterooli taset

On ilmselt üllatav, et muna söömine võib aidata kolesterooli taset isegi kontrolli all hoida. Kunagine uuring võrdles kahe kõrge rasvasisalduse ning madala süsivesikusisaldusega dieedi mõju ülekaalulistele meestele.

Üks grupp sõi kolm muna päevas, teised muna ei tarbinud. 12 nädala pärast oli "munagrupp" kaotanud 5 kg rohkem keharasva ning nende hea kolesterooli tase veres isegi tõusis. Sealjuures üldine kolesteroolitase jäi muutumatuks.

Infoks - halb kolesterool (LDL) on suure tihedusega ja kleepub veresooneseinte külge, mis põhjustab veresoonte lupjumist. Hea ehk HDL-kolesterool seob veres ülearuse kolesterooli ning viib selle maksa, milles töödeldakse see ümber või viiakse organismist välja.

Grupil, kes muna ei söönud, muutusi ei täheldatud. Samas veres ringiliikuvate triglütseriidide sisaldus langes mõlemal grupil. Näitaja, mille kõrge tase võib anda märku saabuvast südamehaigusest.

Arvan, et mõistliku ja mitmekesise toitumise juures ei ole munast pärinev kolesterool üldsegi probleem. Kõrget kolesteroolitaset põhjustab üldiselt hoopis ebatervislik elustiil.

3. Hoiab isud kontrolli all ja aitab võidelda näljaga

Munad on ühed parimad valgu allikad. Munavalku on hellitavalt kutsutud isegi kõikide valkude emaks - see on lihtsalt kehale nii sobiva koostisega. Valgul on sinu kehas mustmiljon funktsiooni, ent spordiinimestele on ilmselt oluline see, et piisav valgu kogus aitab sinu keha treeningutest kiiremini taastada.

Lisaks valkudele on munas ka päris palju rasva, mis kombineerituna valkudega aitab täita kõhtu, hoida nälga eemal ning ennetada isude teket. Kõik see on kaalu langetamise ajal ülioluline. On ju kaalu langetamise ajal kehale saadaval tavapärasest vähem toitu ning seda halvasti valides on nälg kiire tulema.

Seoseid munade tarbimise (eriti hommikusöögiks) ja eduka kaalu langetamise vahel on leitud tegelikult palju. Üks on kindel - munad on hommikusöögiks kindel valik.

4. Parandab toitainete üldist pilti

Lisaks makrotoitainerikkusele (valgud ja rasvad) on munas ka palju muud kasulikku. Nad sisaldavad D-vitamiini (võtmetähtsusega vitamiin luude tugevuse tagamisel) ning K-vitamiini (aitab kaasa insuliinitundlikkuse paranemisele ja luude tervisele).

Neis on tervist parandavaid rasvhappeid, mineraale, vitamiine, mis kõik parandavad märgatavalt sinu toidu kvaliteeti.

Palju nendest toitainetest on aga peidus just munakollases, nii et ära seda kindlasti minema viska - see on muna üks tähtsamaid osasid.

5. Parandab aju tervist ja fookust

Munades leidub korralik kogus koliini, mis aitab tõsta motivatsiooni ning parandada sinu keskendumisvõimet. Samuti on leitud, et munade söömine võib parandada mälu, seda just eriti vanemas eas. Läbi selle oled oma igapäevategemistes efektiivsem ja tõhusam.

Nagu näed, siis muna söömist pole vaja karta. Mõõduka ja mitmekesise toitumise juures on nad meie toidulauale võimas täiendus.

Anna kommentaaridesse teada, mitu muna sina nädalas sööd.