uus funktsioon Fitlapi toitumiskavas - oma retsepti loomine
Uus funktsioon Fitlapi toitumiskavas - oma retsepti loomine

Trummipõrin... Fitlap on hakkama saanud millegi suurepärasega ning toitumiskavas on uus vapustav funktioon – oma retsepti loomine. See on loodud eelkõige selleks, et sinu toitumiskava kasutamist säästlikumaks ja lihtsamaks muuta läbi selle, et saad süüa soodsaid, kuid just enda maitsemeelele sobivaid toite. Oma retsepti loomise funktsiooniga saad sa praegusel keerulisel ajal raha kokku hoida, sest see annab sulle võimaluse kasutada ära kõik toidu ülejäägid. Samuti on sul võimalik luua hinna poolest just endale sobivad retseptid, sest oleme kõikidele toiduainete lisanud indikaatorid, mis tähistavad nende hinnaklassi. Lisaks aitab see funktsioon õppida rohkem ka toiduainete kaloraaži ja toitainete sisalduse kohta.

Selleks, et kõik huvilised saaksid selgeks funktsiooni kasutamise, tutvustan lähemalt, kuidas see toimib ning teeme selle käigus koos valmis ka ühe maitsva retsepti.

Funktsiooni olemus

Oma loodud retsepte näeb vaid retseptide
autor, teistele kasutajatele need kättesaadavad ei ole. Oma loodud retsepte
saab hetkel salvestada maksimaalselt 20. Kui limiit on täis, siis uusi
salvestada ei saa enne, kui mõni on eest ära kustutatud. Samas on võimalik
alati ka olemasolevaid muuta ning üle salvestada.

Selleks, et saaksid oma retsepti looma hakata, tuleb suunduda retseptide lehele ning klikkida rohelisele nupukesele „loo oma retsept“. Seejärel avaneb retsepti loomise vaade. Kuna sa alles hakkad retsepti tegema, siis pildi lisamise saad jätta hilisemaks, kui oled toidu valmis teinud ja seda pildistanud, kuid soovi korral saad ka kohe lisada mõne pildi, mis sul juba varasemast olemas on.

Järgmiseks tuleks kirja panna retsepti nimi. Võid seda teha loomulikult ka alles siis, kui oled retsepti valmis teinud, kuid oluline on see, et ilma retsepti nimeta seda salvestada ei saa.

Retsepti kaloraaž

Retsepti kaloraaži mõõtmiseks on ringikujuline indikaator. Algselt on ring hall ning selle sees olev ülemine number näitab, kui suur on retsepti hetke kaloraaž ning alumine number, kui suur see olema peaks. (Oma loodud retsepti kaloraaž peab vastama peakasutaja ühe täistoidukorra kaloraažile.) Lisades retsepti koostisaineid hakkab ring roheliseks muutuma. Eesmärk on saada roheline ring täis nii, et see punaseks ei läheks. Punane ring tähendab, et retsept on liialt suure kaloraažiga. Retsepti on võimalik salvestada igal hetkel, kuid kavasse lisamiseks on lubatud erinevus soovituslikust kaloraažist maksimaalselt +/- 5%. Kui erinevus on suurem, siis lihtsalt pole võimalik retsepti kavasse lisada.

Kui oled saanud kõik paika ja salvestatud retsepti lisada toitumiskavasse, siis saad seal koguseid korrutada ning lisada sööjateks ka pereliikmeid. Samuti valides salvestatud retsepti toitumiskavasse vahepalaks, arvestab programm automaatselt õige koguse vastavalt sellele, kas trenn on märgitud või mitte.

Süsivesikud, valgud, rasvad

Retsepti kaloraaži indikaatori kõrval kuvatakse süsivesikute, valkude ja rasvade osakaalu retseptis. Joontel olevad rohelised alad on need, kuhu mummukesed peaksid jääma, et retsept oleks toitainete poolest meie poolt soovitatud tasakaalus. Oluline on teada, et süsivesikute, rasvade ja valkude osakaalu näidatakse kaloraaži kohta, mis on kuvatud ringi sees ülemise numbrina. See tähendab, et tervikpilt toitainete vahekorrast on näha alles siis, kui on täis saadud ettenähtud toidukorra kaloraaž.

Uus funktsioon Fitlapi toitumiskavas - oma retsepti loomine
Loo oma retsept

Toiduained

Toiduainete lisamiseks tuleb klikkida nupukesele „lisa toiduaine“. Seejärel on võimalik otsida toiduaineid nimekirjast, mis on tähestikulises järjekorras, nimekirja kerides või soovitud toiduaine nime otsinguribale trükkides. Leides sobiva, tuleb see valida ning see lisatakse retsepti. Retsepte on võimalik koostada vaid nendest toiduainetest, mis on meie toitumiskava andmebaasi sisestatud ehk mis on meie olemasolevates retseptides või koostisainete asenduste gruppides olemas. Kui otsinguga mõnda soovitud toiduainet ei leia, siis tähendab see seda, et sellist toiduainet meie programmi pole sisestatud.

Kui sobiv toiduaine on valitud, lisatakse see retsepti. Kõiki toiduaineid on võimalik hetkel sisestada ainult grammides, seal hulgas muna. Toiduainete koguseid saab sisestada numbrina või panna sobiv kogus paika „+“ ja „-“ kasutades. Iga toiduaine juures kuvatakse eraldi nii selle kaloraaži kui ka süsivesikute, rasvade, valkude sisaldust sisestatud koguse kohta. Lisaks on juures ka toiduaine eemaldamise nupuke.

Uus funktsioon Fitlapi toitumiskavas - oma retsepti loomine
Retsepti koostisaine

Korraga saab olla avatud ainult ühe toiduaine infokastike. Vajutades toiduaine nimele kastike sulgub. Samuti vajutades mõnele teisele retsepti lisatud toiduainele, sulgub eelmise toiduaine infokast ja avaneb valitud toiduaine oma. Sisestades toiduainete koguseid muutub nii kaloraaži ringike kui ka liiguvad mummukesed süsivesikute, valkude ja rasvade joontel.

Toitainete soovitusliku vahekorra saavutamine

Kui soovid oma retsepti luua, siis soovitan esmalt välja mõelda, milliseid toiduaineid kasutada tahaksid ning seejärel need kõik ilma kogusteta retsepti lisada. Nii näed ka ära, kas kõik soovitud toiduained on meie andmebaasis olemas. Seejärel, kui kõik koostisosad on lisatud, tuleks hakata koguseid määrama. Selleks on mitu võimalust. Võid hakata kõiki toiduaineid mingi kindla koguse kaupa lisama, näiteks lisad kõike 25 g ja vaatad, kuidas reageerib kaloraažiringike ja mis toimud süsivesikute, valkude, rasvade joontel. Seejärel hakkad koguseid suurendama/vähendama. Teine variant on see, et spikerdad toitumiskavas olemasolevate retseptide pealt. Näiteks otsid sarnase retsepti või retsepti, mis sisaldab koostisainet, mida kasutada sooviksid ja vaatad, millised kogused on sulle sinna märgitud. Nii saad aimu, millised umbes need kogused olema peaksid.

Õuna-sidruni kohupiimakook

Tegin näidiseks ühe retsepti. Kuna mul oli kodus kohupiima, mille realiseerimisaeg hakkas läbi saama, otsustasin teha valmis ühe kohupiimakoogi. Mulle väga meeldivad õunaga koogid ning eriti meeldib sidruni-õuna kombinatsioon. Idee olemas, vaatasin toitumiskavas sarnaseid retsepte ning võtsin spikerdamiseks porgandi-kohupiimakoogi. Sisestasin esmalt kõik toiduained, mida kasutada soovisin ning siis hakkasin koguseid paika panema. Nagu eelnevalt mainisin, võtsin eeskujuks porgandi-kohupiimakoogi, milles oli näiteks sama kogus kaerajahu. Seejärel lisasin kohupiima, aga veidi vähem, kui toitumiskavas olevas koogis, sest soovisin panna juurde natuke keefiri. Kuna keefir tegi täidise veidi vedelamaks, siis lisasin natuke rohkem muna. (Mainin siinkohal infoks, et 1 muna = 55 g.) Ja nii ma kogustega natuke „mängisin“, kuni õige kaloraaž oli täis ja toitainete vahekord vastas soovitustele. Seejärel salvestasin retsepti ning lisasin toitumiskavasse.

Uus funktsioon Fitlapi toitumiskavas - oma retsepti loomine
Oma retsepti loomine

Kuna kookide puhul on alati soovituslik teha
mitmekordne kogus, siis järgisin seda soovitust ka sel korral ning otsustasin
teha 4-kordse koguse (kasutasin retsepti juures koguste korrutamise funktsiooni).
Seejärel hakkasin kooki meisterdama ning selle käigus kirjutasin valmis ka valmistamise
juhendi. Küpsetamisel jälgisin aega ning kontrollisin sageli ka kooki, et seda
mitte üle küpsetada. Seejärel sain lisada täpse aja ja temperatuuri ka
valmistamise juhendisse.

Kui kook sai valmis, lasin sel veidi jahtuda, tegin pildi ning lisasin selle ka retsepti juurde. Ja nii saigi valmis ühe väga maitsva koogi retsept.

loo oma retsept
Oma retsepti loomine

Kokkuvõtteks

  • Oma retsepti saad luua retseptide lehel.
  • Lisa retsepti pealkiri.
  • Selleks, et saaksid retsepti toitumiskavasse lisada, peab ringi sees olev ülemine number ehk koostatava retsepti kaloraaž olema võimalikult sarnane alumise numbriga ehk sinu ühe täistoidukorra kaloraažiga.
  • Süsivesikute, valkude ja rasvade osakaal retseptis vastab soovitustele, kui indikaatorite mummukesed on rohelisel alal.
  • Retsepti saab lisada ainult neid toiduaineid, mis on olemas Fitlapi toitumiskava retseptides või toiduainete asenduste gruppides.
  • Kõik toiduained lisatakse grammides (sh muna – 1 tk =55g).
  • Toiduainete koguseid saab muuta sisestades soovitud koguse kastikesse või vajutades „+“/„-“.
  • Kui programm ei lase salvestatud retsepti toitumiskavasse lisada, tähendab see, et kaloraaž on liialt madal või liialt kõrge. Maksimaalne lubatud erinevus soovituslikust kaloraažist on +/- 5%.
  • Kui sa ei tea, milliseid toiduaineid, millistes kogustes lisada, siis lihtsalt katseta ja jälgi, kuidas koguseid muutes muutub kaloraaž ja süsivesikute, valkude, rasvade osakaal. Lisaks võid alati spikerdada kavas olemasolevate retseptide pealt.
  • Salvestada saad maksimaalselt 20 retsepti. Oma loodud retsepte on alati võimalik muuta või kustutada.

Mis saaks veel parem olla, kui toituda tervislikult ja langetada kaalu süües vaid enda lemmiktoite? Seega kõik oma retsepte looma!