Kalorite lugemine - 5 viga

Usume tarka ja kavalasse kalorite lugemisse. Sõltumata sellest, millist toitumistrendi kummardad, päeva lõpuks on oluline siiski sisse söödud toidu kogus. Kui seda on liiga palju, võtad kaalus juurde. Pole mingit muud võimalust.

Aga ka kalorite lugemisega on võimalik teha palju vigu.

Täna on sinu ees 5 peamist viga.

Viga nr 1 - Kalor on kalor suhtumine

Ilmselt teavad tänaseks päevaks juba kõik, et on äärmiselt oluline, millistest allikatest sa oma kalorid kätte saad. Kas on tegu toiduga, mis on täidab kõhtu pikaks ajaks (kombinatsioon aeglastest süsivesikutest, rasvadest, valkudest ning kiudainetest) või toiduga, mis sisaldab peaasjalikult kiireid süsivesikuid (loe suhkruid), mis teevad sinu kaalu langetamise püüdlused praktiliselt võimatuks.

Kusjuures tänase päevani toimetavad väga paljud populaarsed toitumise keskkonnad just sellel "kalor on kalor" põhimõttel. Ja see on täiesti arusaamatu. Miks oma inimesi piinata? Tervisliku toitumise juures peab lisaks kalorite üldhulgale tähelepanu pöörama ka nende kvaliteedile.

Viga nr 2 - Silmamõõdu usaldamine

Usun, et paljudele tundub oma toidu kaalumine natuke võõras. Ja eelistatakse toiduportse hinnata eelkõige silmamõõdu järgi.

Samas on meile kõigile ette nähtud personaalne toidu kogus, mis meid kõige paremini ja täpsemini seatud eesmärkideni aitab. Mida täpsemalt sa seda suudad kontrollida, seda parem. Ja silmamõõt võib vahepeal päris korralikult eksitada.

Soovitan neile, kes oma toitu kaaluda ei soovi, aegajalt oma silmamõõtu toidukaaluga kontrollida. Ütlen oma kogemusest - kogustel on komme ajas märkamatult kasvada. Nii et väike kontroll siin-seal ei tee paha.

Viga nr 3 - Märkamatud näksimised

Oma personaaltreeneri karjääri jooksul nägin pidevalt inimesi, kes oma söödud toite kirja pannes olid üllatunud, kui palju läks märkamatult suhu erinevate näkside kujul. Ampsuke siin, ampsuke seal ja päeva jooksul võib neist näksidest saada isegi rohkem toiduenergiat kui tavasöögist. Tulemuseks on loomulikult kehakaalu tõus.

Kui jälgid toitumiskava, soovitan sul unustada igasugused toidukordade vahelised näksimised. Need ei lõppe hästi. Ühest küljest lööb see lõhki sinu kalorinormi, teisest küljest tekitabki harjumuse pidevalt midagi suhu pista.

Söö 4 korda päevas kõht täis ning luban, et saavutad oma eesmärgid nii, et sul puudub vajadus toidukordade vahel midagi suhu pista.

Viga nr 4 - ülehindad oma trenni kalorikulu

Trenn on koht, kus paljud käivad eelkõige kalorikulu suurendamise eesmärgil. Ja siinkohal peab "kiitma" tehnoloogilist revolutsiooni. Tänapäeva targad kellad ning "high tech" masinad jagavad ju igal sammul meelsasti infot põletatud kalorite hulga kohta. Ning iga põletatud lisakalor tähendab rohkem süüa.

Kahjuks on need vidinad sageli päris ebatäpsed ning ainult nende järgi oma toitumist reguleerida ei pruugi tagada soovitud tulemust.

Soovitan lähtuda pigem katse-eksituse meetodist. Millised muutused toimuvad sinu kehaga teatud treeningkoormuse ja toidu hulga juures? Kui need pole piisavad, saad suurendada treeningukoormust või vähendada toidu koguseid. Ja nii lihtne see ongi. Kuula oma keha.

Viga nr 5 - Märkamatud joogid

Sarnaselt näksidele jäetakse tähelepanuta ka erinevatest jookidest pärit kalorid. Kui mõne joogi puhul on nende energiarikkus selge (magusad karastusjoogid jms), siis on ka jooke, mille puhul tuleb see üllatusena.

Üks selliseid on näiteks kohv. Tavaline must kohv on kalorivaba, aga erinevad cappucinod ja latted enam kahjuks mitte.